Bakırcı ata meslekte babasız kaldı

Çocukluk yaşlarda başladığı bakırcılık mesleğini 66 yıldır sürdüren Mehmet Yiğit, Adıyaman’birlikte yegâne ve sonuç bakırcı ustası kendisine kaldı. Adıyaman’ın sonuç bakırcısı olan Mehmet Kahraman, “Mehmet Dede yetim kaldı” sözleriyle da bakırcı mesleğinin bittiğini vurguladı.

Bakırcılık fail ağabeylerinin birlikte bakırcılık mesleğini 6 yaşlarında öğrenmeye başladığını dile getiren 72 yaşlarındaki Mehmet Kahraman, bakırcılık mesleğinin gelişen teknolojiyle alay malay öldüğünü belirtti. Yıllardır bakır kazanlarını çekiçleyen ve tamiratını gerçekleştiren Mehmet Alp, ince bir zamanda öge yetiştirilmediğini ve bu yüzden bile bakırcılık mesleğini yalnız kendisinin yürüttüğünü söyledi. Adıyaman’da kendi kendine bu mesleği yürütmeye çalıştığını dile getiren bakırcı Mehmet Yiğit, meslekte kimsenin yetişmediği için kendisinden sonrada bu işi yapacak kimsenin olmadığını vurguladı.

Bakırcı dedenin meslekte babasız kaldığını tamlayan bakırcı Mehmet Alp, “Öge geliyor sağlık gelmez hangi kadar para alacağını söylüyor. Kimse bu mesleği sanmak amacıyla gelmiyor. Ego kendim o gün aynı şeyler kazanmamışım kim elemana birlikte dünyalık verebileyim. Adıyaman’da benim iki ağabeyim bakırcıydı. Onlar gözde görülen bire bir sanatkardı. Onlar çok mebzul sanatkarlardı amma öldüler. Adıyaman’de tekim. Ben 72 yaşındayım ve 66 yıldır bakırcı pazarındayım. Bende ağabeylerimin beraberinde öğrendim. Adıyaman’birlikte yegâne kaldım. Ben 72 yaşındayım bu saatten sonradan kime hangi öğretebilirim. 66 Yıldır ben bu işin içerisindeyim ve ben yetimlikle büyüyen ayrımsız adamımım. Ego burada sopa yiyordum, eve gidince üvey annemden sopa yiyordum ve tığ bu mesleği bu şekilde öğrendik. Anlayacağınız ağababa yetim kaldı. Benden sonra kimse bu işi yapmayacak ve benim çocuğum dahi bu mesleği öğrenmedi” diye konuştu. – ADIYAMAN

Share: