Balaban ve Zinde Judo Milli Takımları’nda amaç arsıulusal şampiyonalarda madalya

Şişman ve Güre Judo Milli Takımları, eylülde ve ati aylarda aralarında Avrupa ve dünya şampiyonalarının birlikte bulunduğu arsıulusal turnuvalardan madalyalar kazanarak yurda dönmeyi hedefliyor.

Milli sporcular, Japon başantrenör Kohei Oishi, balaban erkekler antrenörü Sinan Sandal, zihayat rical başantrenörü Bektaş Demirel, yardımcıları İskender Özkanoğlu, Serkan Esenboğa, kadınlar başantrenörü Mustafa Sahtekâr, yardımcısı Aynur Samat nezaretinde Kocaeli’deki Seka Sportmen Yetişek Merkezi’nde kamp yapıyor.

Büyükler kategorisinde 10-11 Eylül’de İtalya’da Avrupa Kilitsiz Küreksiz, 6-12 Ekim’üstelik Özbekistan’da Dünya Şampiyonası, gençlerde ise 15-17 Eylül’birlikte Çekya’nın karı sahipliğinde yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edecek milli judocular, 3 antrenmanla günü tamamlıyor.

Performansını en son seviyeye görmek isteyen sporcular, turnuvalardan madalyalar kazanarak Türkiye’yi yeryüzü gür şekilde tayin etmek istiyor.

Çalıştırıcı Sinan Sandalet: “Sporcular tekniklerine yenilerini ekliyor”

Antrenör Sinan Sandal, AA muhabirine, yavaş dinlenme kampı süreci geçirdiklerini belirterek, şampiyonalara ve hazırlık maçlarına ongun motive olduklarını anlattı.

Şişman ve Tüvana Judo Milli Takımları’nın bir arada olmasından periferi tıpkısı sıklette fücceten fazla rakip bulunduğunu aktaran Sandal, “Sporcuların birbirleriyle rekabetleri var. Gençler iri takımı zorlamaya çalışıyor hem birlikte onların tecrübelerinden faydalanıyor. Iyicene müstevi var ve sporcularımız yüzde 100’ünü vererek antrenman yapıyor.” diyerek konuştu.

Katıldıkları seçme turnuvaya madalya örtmek üzere çıktıklarını dile getiren Sandal, şöyle devam etti:

“Takımımızda herhangi bir sıklette birbirinden yetenekli sporcularımız var. Iştiyak lazım kim katıldığımız değme sıklette madalya kazanalım. Bunu ahit gösterecek. Judo ayrımlı ayrımsız spor. Sair spor dalları kabilinden değil, süreyle yarışmıyorsunuz. Rakiple yarışıyorsunuz, her an gelişigüzel öz olanaklı. Hem Dünya Şampiyonası’nda hem bile 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda yer birkaç 3 madalya diyerek şu anda durum edebiliyoruz. Japon başantrenör Kohei Oishi’yle çalışıyoruz, onun tecrübelerinden faydalanıyoruz. Sporcular da tekniklerine yenilerini ekliyor. Özgüvenlerinin herhangi bir geçen gün arttığına inanıyorum. Çünkü seçme dolaşma ortak çalışma kamplarına gidiyoruz. Bunun meyvelerini Dünya Şampiyonası ve olimpiyatlarda inşallah görürüz.”

Çalıştırıcı Esenboğa: “Takım halinde Avrupa şampiyonu olup yaklaşmak istiyoruz”

Çalıştırıcı Serkan Esenboğa da gençlerin geçen kamer Ekvator’üstelik planlı Acun Şampiyonası’nda büyük sükse elde ettiğini belirterek, milli takımın muhtelit takımlar final müsabakasında Japonya’ya yenilerek sim madalya kazandığını anımsattı.

Gençlerin mental ve fiziksel durumunun dip seviyede olduğunu ifade fail Esenboğa, şöyle konuştu:

“2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na bu seviyede giderken inşallah özlenti olduğumuz o madalyayı alacağız. Gençlerdeki sporcularımızın Avrupa ve dünya şampiyonalarında etap yaparak büyüklerde dahi bir başarıları kazanmalarını istiyoruz. Bu gençlerimizi mebzul şekilde büyüklere taşıyabiliyoruz. Sair ülkelerde bile gençler Avrupa ve dünya şampiyonalarında rütbe yapanlar, olimpiyatlarda madalya almaya başlıyor. Böyle olunca gençlerimize özgüven geliyor, motive oluyorlar. Çekya’nın karı sahipliğinde yapılacak Avrupa Şampiyonası’nda birlikte ayvaz ve kadınlarda yeryüzü az 4-5 kategoride madalya almak ve takım halinde Avrupa şampiyonu olup ülkemize evire çevire şekilde görünmek istiyoruz. Dünya Şampiyonası’ndan sonra Avrupa Şampiyonası’ndan beklentimiz efdal.”

Share: