Balıkesir’de arıcılara eğitim

Balıkesir’de arıcılara eğitim

Arıcılara apiterapi semineri gerçekleştirildi

BALIKESİR – Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Kazdağı Bal Ormanı ve Bal Karye Projesi çerçevesinde düzenlenen ” Türkiye’de Apiterapi Uygulamaları ve Önemi Paneli” Balıkesir Çiftçi Terbiye Merkezinde gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Oğuzhan İlban’ın yaptığı panele, Uluslararası Apiterapi Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ulvi Timuçin Atayoğlu, Almanya Apiterapi Başkanı Arno Bruder, Apiterapi Uzmanı İhsan Koçaş ve BAÇEM Müdürü Manzume Tanrıkulu konuşmacı olarak katıldı.

Balıkesir Rençper Eğitim Bilimi Merkezi ‘nde planlı panele Balıkesir Salt Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Kalem Erbabı ile kısaca 80 halis yetiştiricisi katıldı. Konuşmacılar apiterapi üstüne bilgiler verirken, konularla ilgilendiren fotoğraflar gösterildi. Açık Oturum öncesi bal tanıtımı yapılırken, Büyükşehir Belediyesinin arıcılar için hazırlattığı yaşıt kovanlar bile tanıtıldı. Emeği geçenlere teşekkür eden Balıkesir Salt Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Musannif, “Arıcılarımızla beraber toplantıya katıldık. İnşallah, önümüzdeki dönemde henüz artağan elan fena hâlde apiretapi programları evet, yaşanır. Biz bile arıcılar olarak bunlara seçkin soy katkıyı yapmaya hazırız. Arıcılarımızın çoğu buna yarar. Bölgemiz uygun. İklim ve coğrafi bakımından çoğu ülkeden öndeyiz. Bunun gelişerek daha mebzul yapılması hususunda hemfikiriz. Bu bölüm burada BAÇEM bünyesinde bize bu imkanı sunan kamu katılımcılara bütün paydaşlara teşekkürname ederiz” dedi.

Münezzeh yetiştiricisi Ramazan Salı bile, “Arıcılık etmek sadece bal etmek değil. İnsanlar üzerine çok yararlı olan apiterapi ürünleri var. Bunları atmak, arıcılarımıza katiyen yan dirimsel olacaktır. Elden bal üzerine koşturmaktansa bu cins apiterapi ürünlerinin üretiminde birlikte hız göstermemiz lazım. Bu konuda bile biz apiterapi ürünlerini nasıl üreteceğimizi bu toplantılardan öğreniyoruz. Böylece elan bile mübarek arkaç geçeceğiz” dedi.

Prof. Dr .Mehmet Oğuzhan İlban ise “Türkiye’bile Apiterapi Uygulamaları ve Önemi isimli panelimizi bu dönem gerçekleştirmiş olduk. Apiterapi derneği başkanlarının de, hele arsıulusal arenada yöre planda olan Almanya Apiterapi Derneği başkanımız, Arsıulusal Apiterapi Derneği başkanımız gine Türkiye deki Apiterapi Derneği Başkanlarımız da panelimize onurlandırma etti. Alelhusus Kazdağı Bal Ormanı Projesi dahilinde apiterapinin bölgede melfuf ayar oluşturacak ürünlerin farkındalığın oluşturulması noktasında akıbet basamak yüce aynı açık oturum oldu. Bu vesileyle ben özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a ve bu noktada emeği sabık kamu ekibe sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Balıkesir, dağlarından bal cari şehir olarak Türkiye’birlikte bal ve arıcılık üstüne civar plana çıkacak atılımlar yapılmaya devam ediyor. Bu panelimiz da esasta bu başlangıçlardan bir tanesiydi. Önümüzdeki günlerde Balıkesir’i bu anlamda çokça daha gür çalışmalar zarfında, benzeşim icraat süresince göreceğiz. Balıkesir balıyla üstelik ön plana sâdır bir şehir olarak mümasil tıpkı tarihte hem Türkiye’de hem dahi uluslararası arenada civar plana çıkacaktır” diye konuştu.

Share: