Bartın gündem haberleri… REÇETE Partisi Umumi Başkanı Babacan, Amasra’daki beyaz zehir ocağında incelemelerde bulundu

ÇARE Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesine ilgilendiren maden ocağında incelemelerde bulundu.

Beraberindeki heyetle patlamanın yaşandığı eroin ocağına mevrut Babacan, gazetecilere, 41 madenciyi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Madencilerin aileleriyle görüştüklerini tamlayan Babacan, hayatını kaybedenlere Tanrı’tan rahmet, yaralılara ivedili şifalar diledi.

Babacan, bu acıların tekrar yaşanmaması amacıyla haddinden fazla bol çalışılması gerektiğini dile getirerek, eksiklik ve ihmalin konusunda gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Bunun mutlak denetimle yapılmasının önemine dikkati çekici Babacan, “Şayet olandan ders almazsak, olanlardan ibret çıkarmazsak, Tanrı korusun kazalar, birey kayıpları tekrar valör. Ülkemiz beyaz zehir zengini tıpkısı mevki. Eroin kaynaklarımızı kullanmamız, yer üzerine çıkarmamız, zahir ülkemizin değerleri açısından mehabetli amma aynı canın maliyetle karşılaştırılması mümkün olmaz. Tedarik üstüne hangi büyüklüğünde maliyet gerekiyorsa, tedbirle ilgilendiren hangi gerekiyorsa bu harcanmalı ve biricik aynı kişinin canının korunacağı tıpkısı hazırlık ve aksiyon güvenliği sistemiyle bu madenlerimiz işletilmeli.” dedi.

“Eroin kazalarından öğüt çıkarılmalı”

Yeniden Zenginlik Partisi Genel Komutan Yardımcısı Doğan Bekin, Demokrat Tümen Umumi Komutan Yardımcısı ve Ordu Saylav Cemal Enginyurt ve Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney da patlamanın meydana geldiği beyaz zehir ocağına değişik gelerek işçilerle görüştü.

Doğan Bekin, maden kazalarından ibret çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, gerekli önlemlerinin alınarak Gün Batısı standartlarına göre işçilerin güvenliğinin sağlanmasının mübrem olduğunu dile getirdi.

Burada seçme nev iyileştirme çalışmalarının yapılması ve bunlar sağlandıktan sonraları bu ocakların işletmeye açılmasının lüzumlu olduğunu anlatım eden Bekin, 41 canın burada hangi eyvah kim hayatını kaybettiğini anımsattı.

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney ise ailelere başsağlığı dilemek için Zonguldak Eczacı Odası yetkilileriyle burada olduklarını belirterek, zaman yapılacak olan nazik mitinglerini patlama nedeniyle nakız ettiklerini aktardı.

Hazırlanan kumanyaları Türk Kızılay marifetiyle buraya gönderdiklerini dile getiren Üney, hayatını kaybeden madencilere Tanrı’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara ivedi şifalar diledi.

Share: