Bartın haberleri… Türe Bakanı Bozdağ, Bartın Adalet Sarayı’nın açılışında konuştu: (1)

Türe Bakanı Bekir Bozdağ, “Icar alacaklarıyla ilgili ihtilafları, bitirme mülkiyeti kanunundan doğan ihtilafları ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz.” dedi.

Bozdağ, Bartın Adalet Sarayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, almaşık hal yolları üzerine cesim adımlar atıldığını, uzlaştırma, sağlamlaştırma ve hususiyet uyuşmazlıklarında arabuluculuğun, Türkiye’nin gündemine getirildiğini belirtti.

İhtilafların mahkemeye gitmeden kısa sürede çözüme kavuşturulmasını sağlayan arabuluculuğun bugüne büyüklüğünde gelişim, ticari ve mütemmim uyuşmazlıklarında ülkü şartı haline getirildiğini hatırlatan Vekil Bozdağ, 2013’ün Son Teşrin ayından bugüne kadar 3 milyon 119 bin 855 uyuşmazlığın yüzde 69’unun arabuluculukla anlaşmayla sonuçlandırıldığını bildirdi. Bekir Bozdağ, çözüme kavuşturulan ihtilafların yargının üzerinden alındığını dile getirdi.

Yeni dönemde arabuluculuğun kapsamının genişletilmesi kararı aldıklarını anlatım eden Bozdağ, şöyle bitmeme etti:

“Bakanlığımızın şu anda hazırladığı icraat çerçevesinde önümüzdeki dönemde kira alacaklarıyla ait ihtilafları, hatim mülkiyeti kanunundan doğan ihtilafları ve komşuluk hukukundan doğan ihtilafları arabuluculuğun konusu haline getiriyoruz. çıktı kira alacaklarından, itmam mülkiyeti hukukundan, kanunundan ve komşuluk hukukundan doğan ihtilaflar arabulucuya gidecek ve arabuluculukta daha bodur sürede, daha bir iki masrafla çözüme kavuşacaktır. Biz, komşuların mahkemeye düşmeden meseleleri halletmesini dilek ediyoruz. Bu üç alana baktığınızda ikisi direkt komşuluk hukukuyla müteallik konu, diğeri üstelik kiracı-eş sahibi, onların çoğu bitişik olabiliyor. Kiracılarla, ocak sahipleri ve komşular arasındaki ihtilafları, onları murafaa kapılarına düşürmeden ve birbirlerini mahkeme kapılarında suçlamadan, arabulucu yoluyla henüz er müddet içerisinde sorunlarını hal üzerine yeni benzeri almaşık hal yolunu önümüzdeki dönemde ortaya koyacağız.”

Bekir Bozdağ, Türkiye Nazik Budun Meclisi açıldığında konunun gündeme geleceğini söyledi.

Arabuluculuk sınavı

Arabuluculuk sınavına ilgili da izah özne Nazır Bozdağ, “Arabuluculuk sınavı ilanı bugün ya dahi erte Hak Bakanlığı sitesinden yayınlanacak. Kota uygulaması yapmayacağız bu sınavda, 70 ve üstünde muvaffakiyet elde eden sınava giren cümle arabulucu olma hakkını elde ika etmiş olacak.” bilgisini paylaştı.

Arabulucu tutmak amacıyla asıl eğitimi ahiz zorunluluğu bulunduğunu dile getiren Nazır Bozdağ, sınava gireceklere muvaffakiyet diledi.

(Sürecek)

Share: