Bartın ruzname haberi… REÇETE Partisi Umumi Başkanı Babacan, Amasra’daki maden ocağında incelemelerde bulundu Açıklaması

DEVA Partisi Genel Başkanı Mualla Babacan, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessesesine ilişkin maden ocağında incelemelerde bulundu.

Beraberindeki heyetle patlamanın yaşandığı eroin ocağına mevrut Babacan, gazetecilere, 41 madenciyi kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Madencilerin aileleriyle görüştüklerini tamlayan Babacan, hayatını kaybedenlere Tanrı’tan yağmur, yaralılara acil şifalar diledi.

Babacan, bu acıların yine yaşanmaması için haddinden fazla dolgunca çalışılması gerektiğini dile getirerek, ayıp ve ihmalin üstüne gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Bunun bağımsız milletvekili denetimle yapılmasının önemine dikkati çekici Babacan, “Eğer olandan ibret almazsak, olanlardan ders çıkarmazsak, Tanrı korusun engebe, fert kayıpları gene bedel. Ülkemiz beyaz zehir zengini bir mevki. Eroin kaynaklarımızı kullanmamız, meydan üstüne çıkarmamız, elbette ülkemizin değerleri açısından mefret amma bir canın maliyetle karşılaştırılması mümkün olmaz. Hazırlık üzerine hangi kadar maliyet gerekiyorsa, tedbirle ilişik hangi gerekiyorsa bu harcanmalı ve yegâne benzeri kişinin canının korunacağı benzeri tedarik ve aksiyon güvenliği sistemiyle bu madenlerimiz işletilmeli.” dedi.

“Maden kazalarından ibret çıkarılmalı”

Baştan Zenginlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin, Demokrat Fırka Umumi Başkan Yardımcısı ve Kargaşa Mebus Cemal Enginyurt ve Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney birlikte patlamanın meydana geldiği maden ocağına ayrı ayrı gelerek işçilerle görüştü.

Doğan Bekin, maden kazalarından öğüt çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, muktezi önlemlerinin alınarak Gün Batısı standartlarına bakarak işçilerin güvenliğinin sağlanmasının kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

Burada seçme tür iyileştirme çalışmalarının yapılması ve bunlar sağlandıktan sonraları bu ocakların işletmeye açılmasının vacip olduğunu anlatım eden Bekin, 41 canın burada ne efsus ki hayatını kaybettiğini anımsattı.

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Arman Üney ise ailelere başsağlığı dilemek amacıyla Zonguldak Eczacı Odası yetkilileriyle burada olduklarını belirterek, bugün yapılacak olan şişman mitinglerini patlama zımnında fek ettiklerini aktardı.

Hazırlanan kumanyaları Türk Kızılay tarafından buraya gönderdiklerini dile getiren Üney, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara evgin şifalar diledi.

Share: