Başakşehir’de riskli çatı oranında yüzde 35’lik azalma meydana geldi

Başakşehir Belediyesi, kentsel yenileme çalışmaları çerçevesinde tamamlanan ve bitmeme eden tahavvül çalışmalarıyla kaymakamlık genelindeki riskli bina oranı yüzde 50’den yüzdelik 15’e düşürüldü. Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “5 yıl içerisinde bu rakamın yüzde 8’e düşüreceğiz” dedi.

Başakşehir Belediye Reisi Kartoğlu 17 Ağustos Marmara depreminin 23’üncü sene dönümünde kentsel tahavvül çalışmalarına değindi. Başakşehir Dirim ve Hars Parkı içerisinde kâin Hareket Simülasyon Merkezin’de açıklamalarda kâin Komutan Kartoğlu, 2009 yılında yüzdelik 50 olan riskli bina stoğunun, dönüşüm çalışmaları ve bölük projeleriyle gelişigüzel yüzdelik 15’e düşürdüklerini sene sonuna kadar bu oranın yüzde 14’e, 5 yıl içerisinde ise yüzde 8’e kadar düşürmeyi hedeflediklerini söyledi. Komutan Kartoğlu, depreme alın yekpare hazırlıklarını yaptıklarını birlikte belirtti. Daha sonraları Başbuğ Kartoğlu, Sarsıntı Benzetim evine girdi. Hareket simultane evde bulunan vatandaşların neler yapması gerektiğini gösterdi.

“Başakşehir başardı”

Kentsel tahavvül ve yenileme çalışmalarının süreci titizce yürütüldüğünün altını çizen Başakşehir Şehremini Yasin Kartoğlu, “Deprem, maatteessüf hayatımızın gerçeği. Depreme tedarikli koyulmak, fert kaybını yer aza indirecek tedbirleri ahzetmek bizim görevimiz. Ülkemiz, etken yer sarsıntısı faylarının merkezinde düzlük alıyor. 17 Ağustos 1999 Marmara, 2003 Bingöl, 2011 Van, 2020 Elazığ ve İzmir depremlerinde şişman acılar yaşadık, binlerce vatandaşımızı kaybettik. Tamam, Başakşehir adına tığ neler yaptık, başardık mı? Peki, ‘Başakşehir başardı.’ Aldığımız önlemlerle vahim bire bir sefer itmam ettik” ifadelerini kullandı.

“Gaye yüzdelik 8”

Başakşehir’in gelişigüzel mahallesinde kentsel yenilemeye büyük ehemmiyet verdiklerini tamlayan Başbuğ Kartoğlu, “2009 yılında yüzde 50 olan riskli yapı stokumuzu, tahavvül çalışmaları ve göz projelerimizle gelişigüzel yüzde 15’e düşürdük. Yıl sonuna kadar bu oranı yüzde 14’e, 5 yıl içerisinde ise yüzdelik 8’e kadar düşürmeyi hedefliyoruz. Bu orana aksetmek amacıyla Güvercintepe, Şahintepe ve Vuzuh Gökalp mahallelerimizde kentsel restorasyon çalışmalarımız harıl harıl sürüyor. Cezire bazlı yaptığımız yenilemeler ile komşularımız amacıyla gündeş ve konforlu hayat alanları oluşturuyoruz. Köprülerde ve hastanelerde kullanılan sarsıntı izolatörünü konutlara taşıdık. Türkiye’de bir mebde imza attık” dedi.

“Her yanımız park, seçme yanımız ivedi kavuşum alanı”

Başakşehir’in dayanak noktası sağlamlığı kadar yeşil kayran noktasında da şanslı olduğunu ifade fail Başkan Kartoğlu, “Başakşehir’de 4,5 milyon metrekare park yeri alanımız bulunuyor. Herhangi Bir yanımız otopark, temas yanımız ivedili toplanma alanı. Biz depreme alın tekmil hazırlıklarımızı yapıyoruz. Başakşehir başardı. Başakşehir, alay malay başardı” şeklinde konuştu. – İSTANBULShare: