Başakşehir’de riskli yapı oranında yüzdelik 35’lik tenakus meydana geldi

Başakşehir Belediyesi, kentsel restorasyon çalışmaları çerçevesinde tamamlanan ve bitmeme eden transformasyon çalışmalarıyla ilçe genelindeki riskli bina oranı yüzdelik 50’den yüzdelik 15’e düşürüldü. Belediye Reisi Yasin Kartoğlu, “5 sene içerisinde bu rakamın yüzdelik 8’e düşüreceğiz” dedi.

Başakşehir Belediye Reisi Kartoğlu 17 Ağustos Marmara depreminin 23’üncü yıl dönümünde kentsel transformasyon çalışmalarına değindi. Başakşehir Yaşam ve Firez Parkı içerisinde mevcut Sarsıntı Simülasyon Merkezin’de açıklamalarda bulunan Komutan Kartoğlu, 2009 yılında yüzde 50 olan riskli bina stoğunun, dönüşüm çalışmaları ve ev projeleriyle alay malay yüzde 15’e düşürdüklerini yıl sonuna kadar bu oranın yüzdelik 14’e, 5 sene içerisinde ise yüzde 8’e büyüklüğünde düşürmeyi hedeflediklerini söyledi. Başbuğ Kartoğlu, depreme cebin bütün hazırlıklarını yaptıklarını üstelik belirtti. Daha sonradan Komutan Kartoğlu, Yer Sarsıntısı Simülasyon evine girdi. Sarsıntı takkadak evde bulunan vatandaşların neler yapması gerektiğini gösterdi.

“Başakşehir başardı”

Kentsel tahavvül ve restorasyon çalışmalarının süreci titizce yürütüldüğünün altını çizen Başakşehir Şehremini Yasin Kartoğlu, “Deprem, maatteessüf hayatımızın gerçeği. Depreme hazırlıklı kalkmak, can kaybını genişlik aza indirecek tedbirleri kabul etmek bizim görevimiz. Ülkemiz, etkili yer sarsıntısı faylarının merkezinde vadi alıyor. 17 Ağustos 1999 Marmara, 2003 Bingöl, 2011 Van, 2020 Elazığ ve İzmir depremlerinde şişman acılar yaşadık, binlerce vatandaşımızı kaybettik. Olur, Başakşehir olarak biz neler yaptık, başardık mı? Tamam, ‘Başakşehir başardı.’ Aldığımız önlemlerle kısık aynı kat itmam ettik” ifadelerini kullandı.

“Kasıt yüzde 8”

Başakşehir’in gelişigüzel mahallesinde kentsel yenilemeye nazik önem verdiklerini belirten Başkan Kartoğlu, “2009 yılında yüzde 50 olan riskli bina stokumuzu, inkılap çalışmaları ve ev projelerimizle alay malay yüzdelik 15’e düşürdük. Yıl sonuna büyüklüğünde bu oranı yüzdelik 14’e, 5 sene içerisinde ise yüzde 8’e büyüklüğünde düşürmeyi hedefliyoruz. Bu orana vurmak için Güvercintepe, Şahintepe ve Vuzuh Gökalp mahallelerimizde kentsel restorasyon çalışmalarımız dursuz duraksız sürüyor. Cezire bazlı yaptığımız yenilemeler ile komşularımız üzere çağdaş ve konforlu yaşam alanları oluşturuyoruz. Köprülerde ve hastanelerde kullanılan deprem izolatörünü konutlara taşıdık. Türkiye’de aynı umde imza attık” dedi.

” Herhangi Bir yanımız park, seçme yanımız ivedili toplantı alanı”

Başakşehir’in istinatgâh sağlamlığı kabil yeşil kayran noktasında birlikte bahtlı olduğunu rapor fail Komutan Kartoğlu, “Başakşehir’de 4,5 milyon metrekare otopark alanımız bulunuyor. Seçkin yanımız otopark, seçkin yanımız müstacel kavuşum alanı. Tığ depreme alın tamam hazırlıklarımızı yapıyoruz. Başakşehir başardı. Başakşehir, gelişigüzel başardı” şeklinde konuştu. – İSTANBUL

Share: