Başat, begayet, kaybolma taharri istirdat tatbikatı gerçekleştirildi

Kalabalık’de, “2022 Facia Tatbikat Yılı” kapsamında sel, sivri, zayi arama kurtarma tatbikatı yapıldı.

İçişleri Bakanlığı ve Kıran ve Müstacel Kapsam (AFAD) Başkanlığının, 2022 yılını “Afet Tatbikat Yılı” kendisine car etmesi nedeniyle İl AFAD Müdürlüğünce Melet Irmağı’nda “yeğin, katmerli, kayıp kontrol istirdat” temalı bölgesel düzeyde saha tatbikatı birleştirme edildi.

AFAD Müdürü Osman Işık’ın tatbikat üzerine verdiği brifingin arkası sıra kayran manevra senaryosuna geçildi.

Senaryo gereği, Hava Bilgisi Bölge Müdürlüğünden metrekareye 216 kilo yağış bilgisinin alınmasının arkası sıra Altınordu ilçesi Cumhuriyet ve Kayabaşı mahallelerinin sel ve taşkından etkilenmesi neticesinde acil kapsam ihbar ve davet hattına mevrut bilgiler ışığında yer genelinde yaşanan olumsuzluklar ilçeler bazında sıralandı.

Melet Irmağı’ndaki suyun yükselmesi zımnında alanda ve evdeki vatandaşlar ile himmet yapan hisse senedi makinesi operatörü atılmak için 14 sevimli çevrilmiş kaldı, tıpkısı vasıta ise içindeki 3 kişiyle ırmağa düştü.

Ayrıca hayvanlarını ırmaktan karşıya geçirmek talip çoban, eşi ve oğlu, küçükbaş hayvanlarıyla suya kapılarak kayboldu, toprak kayması cihetiyle yıkılarak ırmağın akıntısına kapılan ahşap yapıdaki 4 kişiden bilgi alınamadı, tarım arazileri, gelişim yerleri ve evlerde hasar oluştu, Cıvıl Cıvıl’yu Giresun’a bağlayan karaca yolunda erişim etkilendi, üç evde üstelik yılgın meydana geldi.

Bu bilgiler çerçevesinde, Kargaşa ve çevre illerden itfaiye aracı, UMKE, bahir polisi, Sahil Güvenlik, uyanık kontrol kurtarma timi, IVEĞEN, İHH ile mütenevvi arama istirdat ekiplerinden oluşan personel, 54 komütatör ve helikopter, bot, tepkili uçak kayak, dron, K9 köpeklerinin bile yer aldığı vesile ve malzemelerle çalışmalara katıldı.

Ekiplerin sudan ve karadan, helikopterle birlikte alarga olaylara müdahale ettiği tatbikat, gerçeğini aratmadı.

“Tatbikatla mümkün ayrımsız afette neler yapılması gerektiği kılgısal kendisine gösterildi”

Ilbay Tuncay Sonel, burada gazetecilere, 129 miftah ve 697 katılımcının bulunduğunu tatbikatın, yekpare birimlerin koordinasyonuyla muvaffakiyetli şekilde ifa edildiğini söyledi.

Yaka Güvenlik helikopterinden, jandarmadan emniyete, esenlik ve itfaiye aracı ekiplerinden hep birimlere büyüklüğünde aklı başında tıpkı tatbikatla mümkün afette neler yapılması gerektiğinin kullanışlı gösterildiğini belirten Sonel, ülke olarak her cins afete hazırlıklı olunması gerektiğine bel etti.

Türkiye’nin serencam yıllarda afetlere tedbir ve müdahale konusundaki başarısına dikkati çeken Sonel, 2020’de Giresun’un Dereli ilçesinde yeğin afeti meydana geldiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde devletin ve fahri kontrol istirdat ekiplerinin afet bölgesine ivedilikle irfan etmesinin bunun tıpkı göstergesi olduğunu anlattı.

Sonel, tatbikatta emeği sabık tamam kamu çalım ve kuruluşları ile sivil sosyete kuruluşlarına teşekkürname ederek, “Tatbikata katılan arkadaşlarımıza Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun muvaffakiyet dileklerini ve selamlarını ilettim. Kazasız, belasız tatbikatımız birlikte sonuçlanmış oldu. Rabbim kül afetlerden ülkemizi korusun ve hakeza yiğit düzenlilik güçlerimizin, kurumlarımızın, gönüllüklerimizin, mesai verenlerin birlikte ayağına taş değdirmesin.” dedi.Share: