Başkalarına ilişik cesaret kartı bilgileriyle ahzüita fail “Joker” çetesi çökertildi

İzmir merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda başkalarına ilgili etiket ve cesaret kartı bilgileriyle ahzüita yaparak nahak rüşvet elde eden yanlışlık örgütü üyesi 5 hayat tutuklandı.

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı, banka ve yüreklilik kartlarının kötüye kullanılması ile kişisel verileri hukuka çap namına ödeme ve ele geçirme suçlarını işleyen bir yanlışlık örgütüne müteveccih soruşturma başlattı.

İzmir Inanma Müdürlüğü Siber Suçlarla Uğraş Şubesi ekipleri, yanlışlık örgütü üyelerini idrak etmek için cesaret kartı sahipleri, bankaların yetkilileri ve mağdurlarla irtibata geçti.

Polis, yürüttüğü çalışmada şüphelilerin “yemeden içmeden davet üzerine girilen yargılama mesajlaşma ve sayısal dağıtım platformu” namına tasarlanan tıpkı toplumsal medya uygulamasında katıldıkları gruplardan başkalarına ilişkin kimlik ve cesaret kartı bilgilerini gerçekleştirme ettiklerini belirledi.

Soruşturmayı derinleştiren ekipler, zanlıların elde ettikleri güven kartı bilgileriyle ünlü markaların genel ağ sitelerinden taşkın giysi, ayakkabı ve çanta ürünlerini satın aldıkları, bu ürünlerin tıpkısı kısmını ikinci umum giysi sitelerinden bağan bedelle sattıkları, bire bir kısmını bile başkalarına ilişkin kimlikle kargo şubesinden konfirmasyon aldıklarını tayin etti.

Suç örgütü üyelerinden kitap satın düz kişilerin de internet mağazalarından gönderilen kargoları öz kimlikleriyle akseptans etmeleri nedeniyle karanlık konumuna düştükleri belirlendi.

Polis, yürüttüğü beceri himmet sonucu kendilerine “Joker” adını veren cürüm örgütü üyelerinin İzmir, Ankara ve Tekirdağ’bile belirlenen adreslerine dominant düzenledi.

Operasyonda aralarında suç örgütü elebaşı olduğu öne sürülen M.S.U’nun bile bulunduğu 5 emanet yakalandı.

Yüzlerce etiket ve kredi kartı bilgileri ele geçirildi

Zanlıların adreslerinde yapılan aramalarda suçta kullanılan çok sayıda dijital gereç ele geçirildi.

İncelemeye alınan sayısal materyallerde yüzlerce vatandaşa ilgilendiren cesaret bilgili bilgileri (cesaret kart numarası, CCV kodu, adı aile adı, adresi, e-el adresi vb) ile etiket bilgileri (T.C kimlik numaraları, anne-ata adı, doğum tarihi ve nüfusa mukayyet olduğu vadi) tayin edildi.

Suç örgütü üyelerinin bu yöntemle kestirmece 10 milyon teklik nahak algı elde ettiği belirlendi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, vezneci yahut itimat kartlarının kötüye kullanılması ve kişisel verileri hukuka çapraz olarak ödeme veya ele geçirmek suçlarından çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı.

Güven yetkilileri, bu yöntemle oluşan mağduriyetlere cebin tüketicilerin internet alışverişlerinde mevhum kart kullanmasının önemine belen etti.

Kendisini uyarıcı polisi ayyar sandı

İzmir polisinin düzenlediği operasyonda şüphelilerde etiket bilgileri bulunduğu belirlenen Ömer Didar dahi polisin uyarısıyla şikayetçi oldu.

Gaziemir ilçesinde pidecilik özne Çehre, AA muhabirine polisin kendisini aradığını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Kimliğimin kopyasının şüphelilerin bilgisayarında bulunduğunu söylediler. Açıkçası evvel özellikle çok üstelik güvenemedim. ‘Dolandırıcılar arıyor olabilir’ diyerek düşündüm. Arkası Sıra polis merkezine çağırdılar, toprak dışında olduğumu söyleyince üstelik sunma andıran polis güçleri merkezine gidip şikayetçi olmamı istediler. Beni arayanların polis olduğuna inandım. İzmir’e gelince polis merkezinde şüpheliler hakkında şikayetçi oldum. Öğrendiğime göre, başkalarına ilgilendiren güven kartlarıyla alışveriş yapıp benim etiket bilgilerimle satın aldıkları ürünü konfirmasyon alacaklarmış. İşledikleri suçun şüphelisi olarak beni göstereceklerdi. Polisin operasyonu yardımıyla mağdur olduğum ortaya imdi.”

Share: