Başkalarına ilişik itimat kartı bilgileriyle ahzüita eden “Joker” çetesi çökertildi

İzmir merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda başkalarına ait kimlik ve itimat kartı bilgileriyle alışveriş yaparak nahak yere idrak elde fail yanlışlık örgütü üyesi 5 hayat tutuklandı.

Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı, banka ve emniyet kartlarının kötüye kullanılması ile şahsi verileri hukuka mugayir yerine ita ve ele nakil suçlarını hareketli bir suç örgütüne yönelik anket başlattı.

İzmir Güven Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaş Şubesi ekipleri, yanlışlık örgütü üyelerini anlamak için cesaret kartı sahipleri, bankaların yetkilileri ve mağdurlarla irtibata geçti.

Polis, yürüttüğü çalışmada şüphelilerin “hoppadak nida konusunda girilen yargılama mesajlaşma ve sayısal tevzi platformu” kendisine tasarlanan bir içtimai medya uygulamasında katıldıkları gruplardan başkalarına ilgilendiren kimlik ve güven kartı bilgilerini temin ettiklerini belirledi.

Soruşturmayı derinleştiren ekipler, zanlıların elde ettikleri emniyet kartı bilgileriyle adlı markaların internet sitelerinden ekstrem giysi, ayakkabı ve çanta ürünlerini satın aldıkları, bu ürünlerin tıpkı kısmını ikinci el giysi sitelerinden bağan bedelle sattıkları, tıpkı kısmını de başkalarına ilgilendiren kimlikle kargo şubesinden teslim aldıklarını tayin etti.

Suç örgütü üyelerinden yayın satın düzlük kişilerin de internet mağazalarından gönderilen kargoları kendi kimlikleriyle akseptans etmeleri dolayısıyla şüpheli konumuna düştükleri belirlendi.

Polis, yürüttüğü ustalık himmet sonucu kendilerine “Joker” adını veren suç örgütü üyelerinin İzmir, Ankara ve Tekirdağ’üstelik belirlenen adreslerine dominant düzenledi.

Operasyonda aralarında yanlışlık örgütü sergerde olduğu öne sürülen M.S.U’nun dahi bulunduğu 5 dirilik yakalandı.

Yüzlerce etiket ve emniyet kartı bilgileri ele geçirildi

Zanlıların adreslerinde yapılan aramalarda suçta makbul haddinden fazla sayıda sayısal gereç ele geçirildi.

İncelemeye alınan dijital materyallerde yüzlerce vatandaşa ilgili güven kart bilgileri (itimat deneyli numarası, CCV kodu, adı aile adı, adresi, e-el adresi vb) ile etiket bilgileri (T.C etiket numaraları, temel-baba adı, tevellüt tarihi ve nüfusa kayıtlı olduğu düzlük) tayin edildi.

Suç örgütü üyelerinin bu yöntemle tahminî 10 milyon liralık nahak yere idrak elde ettiği belirlendi.

Emniyetteki işlemlerinin peşi sıra adliyeye atıf edilen şüpheliler, vezneci yahut cesaret kartlarının kötüye kullanılması ve şahsi verileri hukuka mugayir adına ita veya ele etmek suçlarından çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı.

Itimat yetkilileri, bu yöntemle oluşan mağduriyetlere alın tüketicilerin genel ağ alışverişlerinde sanal deneyli kullanmasının önemine işaret etti.

Kendisini münebbih polisi dolandırıcı sandı

İzmir polisinin düzenlediği operasyonda şüphelilerde etiket bilgileri bulunduğu belirlenen Ömer Didar bile polisin uyarısıyla şikayetçi oldu.

Gaziemir ilçesinde pidecilik özne Çehre, AA muhabirine polisin kendisini aradığını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Kimliğimin kopyasının şüphelilerin bilgisayarında bulunduğunu söylediler. Düpedüz geçmiş başta çok üstelik güvenemedim. ‘Dolandırıcılar arıyor olabilir’ diye düşündüm. Arkası Sıra polis güçleri merkezine çağırdılar, ülke dışında olduğumu söyleyince üstelik genişlik mail polis merkezine gidip şikayetçi olmamı istediler. Beni arayanların polis güçleri olduğuna inandım. İzmir’e gelince polis güçleri merkezinde şüpheliler için şikayetçi oldum. Öğrendiğime bakarak, başkalarına ilgilendiren emniyet kartlarıyla aksata yapıp benim etiket bilgilerimle satın aldıkları ürünü tasdik alacaklarmış. İşledikleri suçun şüphelisi adına beni göstereceklerdi. Polisin operasyonu sebebiyle kıygın olduğum ortaya çıktı.”

Share: