Başkan Güler’den müjdeli açıklamalar

Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, 2023 yılı öncesi müjdeler verdi. Başkan Güler, onyıllardır sevgili olan Akkuş-Niksar yolunun münakasa kararı alındığını açıkladı. Ordu’nun Ünye Limanı’nın bundan hakeza bahir taşımacılığının yanısıra Kruvaziyer turizmine birlikte açılacağını kaydeden Komutan Güler, Karadeniz dalgalarından millî şebekeye verilecek nitelikte neşelilik üreteceklerini ve bu amaçla İsrail’bile aynı firma ile antant imzaladıklarını belirtti. Başbuğ Güler Altınordu’ya tıpkısı sava vererek 1000 araçlık yeni park yeri çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Şehremaneti Meclisi Fasıla Ayı Gösterişsiz Sedir Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıda Kargaşa üzere cesim kararlar alındı.

2022 yılının akıbet divan toplantısı Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler’in başkanlığında gerçekleştirildi. Ruzname maddelerine geçmeden evvel değerlendirmelerde bulunan Başbuğ Güler, meclis üyeleri ve kamuoyuna üst üste müjdeler vererek çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Akkuş-Niksar yolu ihale ediliyor

Cıvıl Cıvıl’nun geleceği için büyük ehemmiyet arz eden ve yıllardır gündemde olan Akkuş-Niksar yolu ile başlayan Komutan Güler, yolun münakasa kararı alındığının müjdesini verdi.

Başbuğ Güler laf üzerine şu bilgileri verdi:

“Yapmış olduğumuz çalışmalarla hem soylu erki hem dahi yatırımlar üstüne iyicene gelişmeler oldu. Bunların başında Akkuş-Niksar yolu ihalesi karar alındı. Nedeniyle haddinden fazla majör ayrımsız arteri Ordu’yu, Karadeniz’i, Dereyolu kabil tüvana benzeri misil bizi Anadolu’ya, Akdeniz’e, İç Anadolu’ya bağlamış olacak. Bu şehrimizin geleceği açısından mucize bir gelişme.”

“Limanımız ülke ekonomimize katkı sağlayan tıpkı liman haline geliyor”

Ünye Limanı’nın ihracat ve ithalata uygun olması üzere hızlı bire bir düzentileme gerçekleştirdiklerini, Ro-Ro uluslararası seferlerinin başlamasıyla gelişigüzel demincek da Kruvaziyer gemisine aile sahipliği yapacağını belirten Başkan Güler, şöyle devam etti:

“Ordu’yu denizle canlı benzeri şekilde buluşturuyoruz. Bahir kenarında olmamıza rağmen yıllardır gemilerin uğramadığı tıpkı yerdi. Fındık üstüne da dünyanın genişlik çok fındık üreten ili olduğumuz halde denizden fındığımız ihraç edilmiyordu. Bunun madun yapısını gerçekleştirdik. Alelhusus Ro-Ro yüklemesinde gemileri harekete karışma ettik ve Ünye Limanı’mızdan yüklemelerimizi sürdürüyoruz. Çimento ve eroin yüklemesi yapılan bizi haddinden fazla çok etkilemeyen Limanımız artık belediyemiz ve talih ekonomizme ulama sağlayan aynı liman oldu. Evvelinde kasa ile yüklenen ürünler demincek tırlarla yükleniyor. Yakında birlikte kruvaziyer gemisi limanımıza gelecek. Bu durup dururken olmadı, limanımız birlikte gerçekleştirildiğimiz çalışmalar ile oldu. Ordu yemeden içmeden kendi bölgesinde değil, Karadeniz ile gelişigüzel dar limanlardan biri oluyor. Bunun kıvrak olmasını diliyorum.”

“Fındıkta lisanslı depo yerini belirledik, faal karbon tesisi inşaatı sürüyor”

Göreve başladığı günden bu yana fındığa, fındık fiyatına üreticilerin menfaatine olacak nitelikçe olumlu çalışmalar yaptıklarını, fiyatları manipüle etmeye etkin kesimleri Rekabet Kurumuna başvurarak soruşturma açılmasını sağladıklarını ve bunun neticesinde fındık fiyatının başıboş piyasada arttığını tamlayan Başbuğ Güler, bundan ahir aşamada lisanlı depo kurulacağını, hareketli karbon tesisi inşaatının birlikte sürdüğünü belirtti.

Başkan Güler, “Fındık ile yaptığımız çalışmalar olumlu sonuçlar verdi. 40’lı olan fiyatlar 52-53’ü buldu. Bunda yapmış olduğumuz çalışmaların çokça iri payı var. Lisanslı depoculuğun şirketini kurduk, yerini tespit ettik. Yakında inşaatına başlıyoruz. Fındık noktasında burası tekmil anlamıyla en birkaç 2-3 yıl ürüne hizmet veren tıpkısı yatırım haline geliyor. Çokça iri benzeri eksiklikti bu de balkı olsun. Fındığın hakkını konu ile değil, çalışmalar ile gerçekleştirmiş olduk. Tekrar fındık kabuğunu enerjik karbona yöneltmek amacıyla hayata geçirdiğimiz üretimevi birden yükseliyor. Orada dahi üretimimizi yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Karadeniz’in dalgalarından faaliyet üreteceğiz”

Çöp ve rüzgardan enerji üretimini gerçekleştirmelerinin peşi sıra Karadeniz’in dalgalarından birlikte enerji üretimi çalışmalarına başladıklarını söyleyen Komutan Güler, “Deniz dalgasından zindelik enerjisi bulmak üzere İsrail ile 150 milyon dolarlık çalışmayı imzaladık” dedi.

Başbuğ Güler şöyle konuştu:

“Bahir dalgalarından zindelik enerjisi fayrap etmek için çalışmalarımızı yaptık. Say arkadaşlarımız İsrail’da de görüşmeler yaptılar. Türk-İsrail ortaklığında dalga enerjisi üretimi amacıyla 150 milyonluk dolarlık kavil imzaladık. İnşallah Karadeniz’imizin dalgalarından enerji üretimi gerçekleştirmiş olacağız. Tıpkı sıra, rüzgar enerjisi kadar Allah bana yasalarını çıkarmayı yıldız etmişti, şimdi de bunun dahi başarısını inşallah gerçekleştireceğiz. Orostopolluk enerjisi çevre dostu tertemiz tıpkı erke.”

Altınordu’ya muştu. 1000 araçlık otopark geliyor

Kalaba’nun otopark konusundaki sıkıntısının eskimemiş yapılacak 1000 araçlık park yeri projesi ile akıbet bulacağını kaydeden Başbuğ Güler, Altınordu ilçesinde deniz kenarında kâin otoparkın üstelik tevakkuf ve tatil yeri namına düzenleneceğini ifade etti.

Başbuğ Güler konu ile ilişik şu bilgilere düz verdi:

“Ordu’nun otopark sorunu vardı. Tek kalemle 1000 araçlık otopark projesini başlatıyoruz. İnşallah bunu gerçekleştirdiğimizde bile Altınordu deniz kenarındaki mevcut otoparkı yeni otoparkımıza taşıyacağız. Bahir manzaralı alanda oturup bilcümle gelişigüzel çay içeceğiz. Deniz manzaralı park yeri namına, bahir kenarında düzenli benzeri düz olacak.” – KALABA

Share: