Başkan Pekmezci: “Şehrimizin antagonist işgalinden kurtuluşunu, 105 sene eski ruh ve heyecanla alacak ettiğimiz bugünde bizlere düşen bu bilgilerimizi…

Bayburt Şehremini Hükmü Pekmezci, Bayburt’un antagonist işgalinden kurtuluşunun 105. sene dönümü nedeniyle aynı tasarı yayımladı.

Pekmezci, yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu yurdun dört bir yanında olduğu kadar, bundan tamlık 105 sene geçmiş Bayburt’umuzda da belirme etmiştir. Vatanını yalnız imanına ve sınırlı sevgisine güvenerek koruyucu, kadın, eş, genç, nemli demeden mevzilerde mecmu varlığını ortaya koyarak çarpışan ve bu maksat için kanlarını döken alp ecdadımız ilelebet milletimizin gönlünde yaşayacaktır.

Rus kuvvetlerinin Bayburt’umuzdan Ilk Teşrin 1917’de çekilmesiyle Ermenilerin akla hayale gelmeyecek zulümleri 21 Gücük Ay 1918’e büyüklüğünde sürüp gitmiştir. İşgal yıllarında cemi yurtta yakılan halas meşalesi 21 Şubat 1918’de Bayburt’umuzu bile aydınlatmış, Allah’ın izniyle ermiş ecdadımız ve yiğit ordumuz bütünleşerek şehrimizi düşman işgalinden kurtarmış ve bu zulümlere akıbet vermiştir.

Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunu, 105 yıl esbak ruh ve heyecanla algı ettiğimiz bugünde bizlere düşen bu bilgilerimizi gelecek kuşaklara aktarmaktır. Unutulmaz Caddesi’nin isminin hastalık Unutulmaz olduğunu, Taş Mağazalarda neler yaşandığını, 2. Plevnemiz Kop Savunmasını, halkımızın ve ordumuzun verdiği destansı mücadeleyi, Yukarı Kırzı Köyü’ndeki iffet abidesi kadınlarımızı onlara fena hâlde anlatmalıyız.

Bu vesileyle cümle hemşehrilerimizin 21 Gücük Ay Halas gününü tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu hümayun mücadelenin adsız kahramanları gelmek için muazzez vatanımız üzere seve seve can veren yekpare şehitlerimize Allah’tan yağmur diliyorum.

Ayrıca 6 Şubat 2023 Pazartesi günü meydana mevrut yer sarsıntısı felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, yaralılarımıza ise şifalar vermesini murat ediyorum.” – BAYBURT

Share: