Başkan Şans: “Bursa’ya uygun benzeri aranjman acilen yapılmalı”

Bursa Ticaret ve Uran Odası KOBİ Konseyi Başkanı Cafer Şans, “Kent içinde kalan sanayi kuruluşlarında 230 bin kişi istihdam ediliyor. Bu nitelik, sağlıksız iş ortamlarına ve çevre, trafik sorunlarına amil oluyor. Bu sebeple birinci sınıf tıpkı yaklaşım gösterip, bu kalitesizliği ortadan kaldırıp, Bursa’ya yerinde tıpkısı düzenleme acilen yapılmalı” diye konuştu.

Nitelik Birliği idare kurulunu ziyaret fail, BTSO KOBİ Konseyi Başkanı Cafer Baht ve Başkan Yardımcısı Arif Demirören, “Hele ‘Kalite Şehri Bursa’ projesini destekliyoruz ve yapmış olduğunuz çalışmaları takdirle izleme ediyoruz. Bursa’daki uran alanlarının yüzde 47’si OSB’ler dışında ve düzensiz sanayi alanlarıdır. Şehir içinde kalan bu uran kuruluşlarından 230 bin birey istihdam ediliyor. Bu kapsam, gayrisıhhi mesai ortamlarına ve çevre, gidiş geliş sorunlarına etken oluyor. Bu sebeple nitelikli bire bir yaklaşım gösterip, bu kalitesizliği ortadan kaldırıp, Nitelik Şehri Bursa’ya uygun aynı düzenleme çabucak yapılmalıdır” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti rapor fail Nitelik Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karaman, tamlık idare yerine teşekkürname ederek, “Vermiş olduğunuz destek amacıyla teşekkür ediyoruz. İfade etmiş olduğunuz hususlara katılıyor, Milli Patırtılı Ver Projemizde bile bu hususları dile getiriyoruz. Bu şehri, ‘Nitelik Şehri’ adına görüyoruz, çakaralmaz hususlarla ilişkin birlikte savaşım etmekten dolayı üstelik itibar duyuyoruz. Bu şehir, ihracatta şef olmalı, ithalatın önüne zümre koymalı. Bunun olabilmesi üzere öncelikle KOBİ’lere elan akıllıca koşullar sağlanmalıdır. KOBİ’lere nitelikli ve ekleme değeri erdemli ürünler üretmeye yönelmelidir. Gelin size benzeri öneri getirelim, siz da bu öneriyi Konseyin esas kuralı, esası yerine belirleyin ve devletin bunu kabul etmesini sağlayın” şeklinde konuştu.

Komutan Alp, “Öncelikle, KOBİ’lerde kurumsallaşma ve markalaşma esas ilke adına belirlensin. Uygunluk istimara faaliyetlerini milli kuruluşumuz TSE ile tay tay arabası ve nitelikli, melfuf değeri efdal ürünler üreten KOBİ’ler vadi tahsisi ücretsiz yahut yüzde 75’i bedelsiz olsun. Bakın o devir, KOBİ’ler atağa geçecekler, kendilerini yenileyecekler, yıpranmamış neşelilik alanlarına yönelecekler, uran bölgelerine gelmek amacıyla sıraya girecekler ve ithalatın önünde aynı nebze set olacaklar, Uygunluk Yorum alanında yurt dışına giden yıllık sayı farkı 5 milyar doları aşağıya çekecekler. Markalaşma ve kurumsallaşmayı mebde adına benimseyecekler, fasonculuk, tedarikçilik, taşaronculuk anlayışından kurtulacaklar. Kent kazanacak, KOBİ kazanacak, çalışanlar elan bahtiyar olacak, zenginlik seviyesi daha bile yükselecek. İthalat ile uygun kendisine akan örtüsüz azalacak. Sanayicinin halis sermayesi arsaya değil, inovasyona ve üretime yönlendirilmeli, mehabet bu konuda gereğini hesap yapmadan yapmalıdır. Gelişigüzel fabrikanın, aynı kermen ve iktisadi bağımsızlığımızın asıl argümanının de endüstri kuruluşları olduğu unutulmamalıdır. Sizlerle işbirliğine hazırız ve KOBİ Konseyinin çalışmalarını destekliyoruz. BTSO bizim kurumsal üyemiz. Tamam çalışmalarını destekliyoruz. Konseyinize unsur olan cümle sanayi kuruluşlarına bindi vermeye hazırız. 2023 yılını Milli Emir ve Nitelik Yılı zar ediyoruz. 21 Mesafe 2022 haset, saat 13.30’üstelik paydaşlarımızla alay malay projemizi açıklayacağız” dedi.

Toplantının böylece Nitelik Birliği yetkilileri, Bursa KOBİ Konseyi Başkanı Cafer Baht ve Komutan Yardımcısı Arif Demirören’e, Nitelik Şehri Bursa beratı, Türk bayrağı ve Kaliteye Gezi kitabını bağış etti. – BURSA

Share: