Batman ruzname: Baraj suları altında kalacak ‘Gre Fılla’, Hasankeyf kadar taşınacak

DİYARBAKIR’ın Kocaköy ilçesi rustik Ambar Mahallesi’ndeki, kurtarma kazılarında milattan önceki 7 binli yıllara ilişkin eserlerin ortaya çıkarıldığı, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe ile ayrımsız döneme ilişik izler taşıyan yaklaşık 11 bin almanak Gre Fılla Höyüğü, Ambar Barajı’nın suları altında kalacak. Neolitik dönemin izlerini taşıyan Gre Fılla’nın korunması için Hasankeyf’te yapılan taşımaya analog tıpkı aplikasyon gerçekleştirilecek. Ekin ve Turizm İl Müdürü Cemil Kahraman, sabık hafta Gre Fılla’nın taşınması ile ilgilendiren bakanlıktan onayın geldiğini ve höyüğün taşınacağı düz ile ilişkin arayış içinde olduklarını söyledi.

Kocaköy ilçesi rustik Ambar Mahallesi Ambar Çay’ı bitişiğinde kâin 11 bin yıllık Gre Fılla Höyüğü’nde 2018 yılında başlatılan istirdat kazılarında binlerce ürün dönem yüzüne çıkarıldı. Milattan önceki 7 binli yıllara ilişkin olduğu belirleme edilen eserler Diyarbakır Müze Müdürlüğü’ne doğrulama edildi. Çanak Çömleksiz neolitik dönemin izlerini haiz kurgan, sabık yıl su tutmaya başlayan Ambar Barajı altında kalacak.

Şanlıurfa’birlikte bulunan Göbeklitepe ile eş özellikleri mevcut ve tıpkısı döneme ilişkin izleri haiz höyüğün korunması için Ekin ve Turizm Müdürlüğü’nce düzentileme başlatıldı. Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi yapıların Ilısu Barajı’nın altında kalmaması amacıyla yapılan ve özel platformlarla gerçekleştirilen taşımaya eş planlama yapılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yazı gönderildi. 1 hafta önceki yazıya onaylama gelince, höyüğün taşınacağı toprak ile ilgili kayran arayışına başlandı. ‘OLDUĞU GİBİ TAŞINACAK’Firez ve Turizm İl Müdürü Cemil Yiğit, yapılacak olan taşınmada höyüğün olduğu kabilinden korunacağını belirterek, “Taşınması amacıyla tahminî benzeri kamer geçmiş abece yazdık. Ekin ve Turizm Bakanlığı ile Firez Varlıkları Müzeler Umumi Müdürlüğü aracılığıyla güzeşte hafta diploma geldi. Taşınmasını yapacaklar. Toplumsal medyada ‘Neden taşınmıyor?’ kabilinden kusurlu bilgiler dolaşıyor. Tığ Hazine’ye ilişik kayran arıyoruz. Yapılacak olan görüşmelerin arkası sıra kurgan olduğu kabil ustalık tıpkı takım marifetiyle taşınacak. Ayrımsız orada gördüğümüz resmi, taşındığı yerde göreceğiz” diye konuştu.Mahallelilerden Şener Çiçek, höyüğün su altında kalacak olmasına üzüldüklerini tabir ederek, “Şu zaman icraat sürüyor. Eserler Diyarbakır Müzesi’ne götürülüyor, ona seviniyorum. Köyümüzün tanınması amacıyla üstelik aslında seviniyoruz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Oruç ise, höyüğün su altında kalmasını istemediklerini tabir ederek, “Burası turistik benzeri düzlük. Keşfedilmemiş, turistik alanları var” dedi.

Share: