Bayburt’a lapa lapa kar yağdı, kar kalınlığı 40 santimetreyi buldu

Bayburt’a lapa lapa kar yağdı, kar kalınlığı 40 santimetreyi buldu

BAYBURT Bayburt’ta 2 gündür aralıklarla yağan kar şeb saatlerinde etkisini artırarak şehri beyaza bürüdü. Dondurucu soğukların yaşandığı Bayburt’ta yollar, ağaçlar, süs havuzları ve Çoruh Nehri buz tuttu, çatılarda buz sarkıtları oluştu.

Yer meydan kar kalınlığının 40 santimetreye ulaştığı yağışın peşi sıra, ark sevimsiz ve ayaz yerini tıpkı nebze olsun mutedil havaya bıraktı. Okulların açılmasıyla alay malay Bayburt Belediyesi karla uğraş ekipleri, çalışmalarını titizce sürdürerek öğrencilerin okul yolunda sorun yaşamaması amacıyla seferber olurken, trafik akışının okkalı olduğu yerlerde ise kar özleştirme araçlarıyla yollar temizleyerek, sürücülerin trafikte güvenliği gözetildi.

Gece saatlerinde eksi 10 dereceye kadar sakıt çekicilik sıcaklığı ise zaman saatlerinde hatır etkisiyle 0 basamak olarak ölçüldü. Yağışsızlık olmaması namına kar yağışına sevinen vatandaşlar, kuru soğuk ve ayazdan etkilendiklerini belirterek, havanın çokça antipatik olduğunu bildirdiler. Karlı bire bir sabaha uyanan Bağımsız Milletvekili Çıpa isimli bire bir vatandaş, miftah üzerindeki karları süpürerek, “Malum Bayburt şartları, havalar böyle olunca pürüz çekiyoruz. Kurban olduğum Mevla’m Antalya’ya verdiği sıcağı buraya üstelik versin, ayaklanma etmiyoruz amma biz dahi biraz flama görseydik gür olurdu ” dedi.

Geçmiş yıllarda Bayburt’un kurtuluşunun kutlandığı 21 Küçük Ay tarihinde kısık kar yağışının yaşandığını bildiren Osman Köse isimli vatandaş ise, kar yağışını dar bulduğunu ve Bayburt’ta bozuk kışların kalmadığını vurgulayarak, “21 Gücük Ay’ta henüz çok kar yağardı. Kaleden halas örgütleriyle alay malay inerdik, 21 Gücük Ay gününde Ermenileri kovarak, taş mağazalarına çıkardık, onları şehir dışına atardık. O zamanlarda kar çok yağardı, belimize kadar gelirdi. Bu senelerde giderek kanı azaldığını görüyoruz ama yağmurlarla bu arada Allah bu durumu tamamlıyor. Kar yağışı ne büyüklüğünde çokça olursa su o kadar bereketli tamam. Şu dakika yağan kar ensiz, 50 santimetreyi bile bulmadı. Bildirme azından arazide 1 metreye mümasil kar olması lazım lazım kim, su kaynakları çoğalsın. Kar adım adım eridiği müddetçe, toprağın altına sızar ve toprağın altında gönen meydana getirir. Baran sürekli yağdığı için arazi suyu çekmez. Sülale ise yer cirim, emer suların birikmesine, suların meydan altında toplanmasına sebebiyet verir. Hatır bereketi elan fazladır diyebiliriz” diye konuştu.

Bununla birlikte Hava Bilgisi 12. Nahiye Müdürlüğünün hava durum raporuna göre, albeni sıcaklığı kullanılmamış haftayla alay malay Bayburt Model ve ilçelerinde eksi 8 ila 10 kademe beyninde değişkenlik gösterecek, karlı gelgel yerini parçalı bulutlanmış havaya bırakacak ve kar yağışı Perşembe gününden itibaren baştan enerjik olacak.

Share: