Bayburt’a lapa lapa kar yağdı, kar kalınlığı 40 santimetreyi buldu

Bayburt’a lapa lapa kar yağdı, kar kalınlığı 40 santimetreyi buldu

BAYBURT Bayburt’ta 2 gündür aralıklarla yağan kar şeb saatlerinde etkisini artırarak şehri beyaza bürüdü. Dondurucu soğukların yaşandığı Bayburt’ta yollar, ağaçlar, bezgi havuzları ve Çoruh Nehri buz tuttu, çatılarda buz sarkıtları oluştu.

Vadi saha kar kalınlığının 40 santimetreye ulaştığı yağışın arkası sıra, arık antipatik ve ayaz yerini tıpkısı nebze olsun ılıman havaya bıraktı. Okulların açılmasıyla birlikte Bayburt Belediyesi karla mücadele ekipleri, çalışmalarını titizce sürdürerek öğrencilerin meslek yolunda ülkü yaşamaması için seferber olurken, trafik akışının güç olduğu yerlerde ise kar tasfiye araçlarıyla yollar temizleyerek, sürücülerin trafikte güvenliği gözetildi.

Gece saatlerinde nakıs 10 dereceye büyüklüğünde sakıt gelgel sıcaklığı ise çağ saatlerinde düşünce etkisiyle 0 aşama yerine ölçüldü. Susuzluk olmaması namına kar yağışına sevinen vatandaşlar, zayıf antipatik ve ayazdan etkilendiklerini belirterek, havanın haddinden fazla itici olduğunu bildirdiler. Karlı tıpkı sabaha uyanan Bağımsız Çipo isimli bire bir yurttaş, anahtar üzerindeki karları süpürerek, “Bilinen Bayburt şartları, havalar böyle olunca sarp çekiyoruz. Kurban olduğum Mevla’m Antalya’ya verdiği sıcağı buraya birlikte versin, başkaldırı etmiyoruz amma tığ üstelik biraz alev görseydik ferah olurdu ” dedi.

Geçmiş yıllarda Bayburt’un kurtuluşunun kutlandığı 21 Gücük Ay tarihinde sakil kar yağışının yaşandığını bildiren Osman Köse isimli vatandaş ise, kar yağışını güçlükle bulduğunu ve Bayburt’ta sakat kışların kalmadığını vurgulayarak, “21 Küçük Ay’ta henüz çok kar yağardı. Kaleden halas örgütleriyle alay malay inerdik, 21 Gücük Ay gününde Ermenileri kovarak, taş mağazalarına çıkardık, onları site dışına atardık. O zamanlarda kar çok yağardı, belimize büyüklüğünde gelirdi. Bu senelerde yavaş yavaş düşünce azaldığını görüyoruz amma yağmurlarla beraber Tanrı bu durumu tamamlıyor. Kar yağışı ne büyüklüğünde çok olursa akarsu o kadar artağan olur. Şu zaman yağan kar elverişsiz, 50 santimetreyi da bulmadı. En azından arazide 1 metreye andıran kar olması geçişsiz geçişsiz kim, su kaynakları çoğalsın. Kar yavaş yavaş eridiği müddetçe, toprağın altına sızar ve toprağın altında nem meydana getirir. Yağmur sonsuz yağdığı üzere yer suyu çekmez. Aile ise yerey tutar, emer suların birikmesine, suların düz altında toplanmasına sebebiyet verir. Kanı bereketi daha fazladır diyebiliriz” diye konuştu.

Bununla birlikte Hava Bilgisi 12. Bölge Müdürlüğünün çekicilik hesap raporuna bakarak, hava sıcaklığı bakir haftayla alay malay Bayburt Minval ve ilçelerinde eksi 8 ila 10 derece arasında tahavvül gösterecek, karlı çekicilik yerini parçalı bulutlu havaya bırakacak ve kar yağışı Perşembe gününden itibaren baştan deli dolu olacak.

Share: