Bayburt’ta mevcut bu çayevinde siyaset konuşulması yasak

Çayevinde siyaset yapılmasını ve siyasi konuların konuşulmasını zecrî Elçi, işletmesinin duvarlarına ‘Burada siyasa temas etmek yasaktır’ kayıtlı uyarı tabelaları astı. Aldığı karara uymayanları çayevinden kapçık Katılımcı, seçme partinin liderine küfredilmemesi için hakeza benzeri karar aldığını, çayevine mevrut müşterilerin çay içerek domuzuna dostça etmelerini amaçladığını belirtti. Kurala uyan müşteriler ise burada politika konuşmadıklarını, arkadaşlarıyla günün yorgunluğunu arkadaşça edip, öz içerek attıklarını rapor ettiler.

“HİÇBİR SİYASİ LİDERE SÖVME EDİLEMEZ”

Politik konuların konuşulduğu ortamda aynı müddet bilahare seslerin yükseldiğini ve insanların birbirlerini kırdığını vurgulayan Delege, “Banko siyasetle ve siyasetçiyle işim gayrimümkün, levhalarda dahi bellidir, yazılıdır” diye niteleyerek, ” Bayburt’ta insanlar beni kral namına tanırlar. 1979 yılından beri bu işi yapıyorum, 30 sene kadar dahi şifahane kantinini çalıştırdım, 4 senedir de bu kahvehaneyi işletiyorum. Eşimiz, dostumuz bizi serbest bırakmıyor. Allah’a şükürler olsun eşimin, dostumun sebebiyle burada işimi devam ettiriyorum. Pir benzeri ortamımız var amma burada kesinlikle politika konuşulmaz benim birlikte siyasetle, siyasetçiyle işim gayrimümkün. Filhakika levhalarda üstelik yazılıdır, bellidir.” şeklinde konuştu.

“KONUŞANI KAPI DIŞARI EDERİM”

Aldığı karara uygunsuz müşterilere tepkisinin sert olduğunu ve çayevinden kovduğunu sözlerine ekleyen Elçi, “Burada politika konuşulmaz, kimesne dahi konuşmaz. Konuşanı bile kapıya atarım. Onu bildikleri üzere kimse burada politik konulara girip, politika konuşmazlar. Benim siyasal görüşüm anlaşılan, lakabım galiba. Dürüstçe hareket yeri çalıştırıyorum. Buraya siyasetçiler da sağlık çayını içer, sohbetini yapar, iyicene uğurlanır. Hepsine saygım var” ifadelerini kullandı.

Tüm fikirlere kilitsiz küreksiz olduğunu, rastgele siyasal görüşe kaçınmak duyduğunu kaydeden Katılımcı, “Herkesin benzeri fikri var, bir düşüncesi var ve hepsine imtina etmek duyuyorum. Şunu da belirteyim kim olursa olsun, temas partinin siyasi liderine küfredilmesin. Herkesin görüşüne saygım var insanlarda böyle düşünmeli” diyerek konuştu.

“BÜTÜN SİYASİ LİDERLERE SAYGI DUYMALI”

Çayevinin duvarlarına yıllar geçmiş bire bir müşterisinin televizyonda sâdır lidere küfretmesinden sonra ‘Burada politika konuşmak yasaktır’ yazılmış tabelaları astığını bildiren Katılımcı, “Sevdiğim aynı abimiz buraya sabah saatlerinde gelirdi, otururdu televizyonda sâdır lidere küfrederdi. Hangi önder olursa olsun, kimsenin küfretmeye hakkı yoktur. Eleştirebilirsin ama hürmetsizlik yapamazsın. Ben de bu küfürleri kabullenemedim duvarlara yazıları astım. Bundan hakeza burada siyaset konuşulmayacak dedim, yasakladım. Kimesne burada yöntem konuşamaz, herkesin siyasal liderlere ocumak duyması zorunludur” şeklinde konuştu.

Share: