Bayburt’ta tarımsal istihsal çeşitliliğini çoğaltmak amacıyla emek yapılıyor

Bayburt Üniversitesi öğrencilerinin mesleki uygulama derslerindeki teorik bilgilerini pratiğe aktarmaları amacıyla kurulan ekincilik araştırı ve aplikasyon sahasında yapılan bilimsel çalışmalarla kentte zirai üretim çeşitliliğinin artırılması hedefleniyor.

Bayburt Üniversitesi, merkeze merbut Gümüşsu köyünde öğrencilerin nazari bilgilerinin pratiğe aktarılması, meyve çeşit ve çeşitliliği hakkındaki yetiştiricilik bilgilerinin sağlanması, mesleki uygulama derslerinin yürütülmesi amacıyla yaklaşık 15 dekarlık sonuç ve göveri bahçesi oluşturdu.

Sahada bilimsel yöntemlerle goji berry (aldanmaz üzümü), aronya, mor kumpir gibi ön iklimine uyum göstermediği melhuz türlerin yanında farklı cinslerde tıntın, domates, patlıcan, salata, tarhun, böğürtlen, dürme kabilinden sebze ve meyveler yetiştirilerek adaptasyon sürecinin peşi sıra faziletli mahsul alındı.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahtiyar Türkmen, AA muhabirine, ekincilik araştırı ve aplikasyon sahasında ilmî kalifiye araştırmalara yoğunlaştıklarını ve elde ettikleri verimin sevinme verici olduğunu söyledi.

Sahada çok sayıda lisans üstü öğrencinin talim üyeleriyle mütenevvi ürünlerin denemesini yaptığını aktaran Türkmen, “Sonunda Bayburt iklim koşullarında, toprağında sunma bol neler üretilebilir, neler yapılabilir, buna müteveccih vatandaşımızı dahi bilgilendirecek bazı icraat yapmaya çaba ediyoruz.” dedi.

“Çalışmaların müfit olacağını, şehrimize yardım sağlayacağını ümit ediyoruz”

Türkmen, uygulama sahasında yapılan çalışmaların şehrin tarımsal kalkınmasına yarayışlı olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Şehrimizle özdeşleşmiş tarhun bitkisiyle ilgilendiren tekrar çalışmalarımız var. Değişik tarhun türlerinin denemelerini yapıyoruz. Bunlardan eser alarak vatandaşlarımıza sunuyoruz. Amacımız şehrimize, bölgemize yardım sağlayacak bilimsel çalışmaları yapıp bunun sonuçlarını de vatandaşlarımızla paylaşmak. Yeri geldiğinde vatandaşlarımızla muhtelif seminerler, çalıştay ve kurslar düzenleyerek onları dahi bu yaptığımız çalışmalarla ilişik aydınlatmak. Bu çalışmaların müfit olacağını, şehrimize katkı sağlayacağını beklenti ediyoruz.”

Gıda Mühendisliği Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan da tıbbi hoş kokulu nebatat ile ayrı ayrı semere ve sebze çeşitlerine yönelik icraat yaptıklarını söyledi.

Erdoğan, kentte daha önce mücerrep ve uyumluluğu belirlenmiş türlerin birlikte farklı enva dahi denediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Sebze ve meyvelerde dahi değişik çeşitlerle bu ürünlerin verimleri ve adaptasyonu ile ilişkin çalışmalar yapıyoruz. Üniversitemizde lisans, erdemli lisans ve doktora öğrencilerimiz var. Onlarla dahi ürün ve kaliteyi artırmayla ait farklı uygulamalar yapıyoruz. Bu uygulamaların dahi sonucunu yayına çevirmeye çalışıyoruz ve nahiye üreticileriyle bile bu yayınları paylaşıyoruz. “Share: