Berat Kandili Bursa ve belde illerde kazanç edildi

Bursa, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Kütahya ve Yalova’da Nişancı Kandili dolayısıyla camilerde programlar düzenlendi.

Bursa’birlikte özellikle tarihi Ulu Cami ve Emirsultan Camisi gelmek amacıyla bir nice camideki Kur’an-ı Verimli ve ilahilerin okunduğu programlarda yakarış edildi. Salat sonrası cemaate çırağ simidi ve değişik ikramlarda bulunuldu.

Balıkesir

Balıkesir’da kent merkezindeki tarihi Zağnospaşa Camisi’nde planlı izlence, Kur’an-ı Koçak tilavetiyle başladı.

İlahilerin okunup duaların edildiği programda camide vadi bulamayanlar, beraberinde getirdikleri çocuklarıyla avluda salat kıldı.

Camiye gelenlere Büyükşehir Belediyesince çerağ şekeri ve ürün suyu ağırlama edildi, İl Müftülüğünce üstelik akçakesme dağıtıldı.

Nişancı Kandili nedeniyle Sındırgı ilçesindeki Mukaddes Ciddi Camii’nde de programlar düzenlendi.

Sındırgı İlçe Müftülüğünce Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleşti, ilahiler okundu ve depremlerden etkilenen vatandaşlar üzere yakarış edildi.

Salat sonrasında Sındırgı Belediyesi marifetiyle helva ikramında bulunuldu.

Bilecik

Bilecik’te İl Müftülüğünce ilkin Kayıboyu Camisi özellikle girmek üzere bir nice camide düzenlenen programlarla Patent Kandili idrak edildi.

Kayıboyu Camisi’nde akşam ezanı namazının ardından cemaatin pahal katılımıyla yürütme edilen programda, veladet ve ilahiler okundu. Kur’an-ı Semih tilavetinin gerçekleştirildiği ışık programında, “Asrın felaketi” adına nitelendirilen, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerde yaşamını yitirenler üzere yakarış edildi.

Daha sonraları ehil, salat kılıp, dua etti. Vatandaşlara cami çıkışında maktu dağıtıldı.

Kütahya

Kütahya’dahi Nişancı Kandili zımnında vatandaşlar camileri doldurdu. İl Müftülüğünce Ulu Cami’bile düzenlenen programda, Kur’an-ı Kerim, ilahiler ve veladet okundu, dualar edildi.

İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, vaazında, Berat Kandili’nin benzeri fırsat gecesi olduğunu söyledi. Patent gecesinin tövbe ederek ve arınarak Ramazan ayına yayılmak için tıpkısı şükür ve affedilme gecesi olduğunu dile getiren Demirtaş, paylaşmanın birlikte önemine değindi.

Depremde ölüm edenler için de yakarış edilen izlence, salat kılınmasının peşi sıra sona erdi.

Çanakkale ve Yalova

Çanakkale’üstelik Berat Kandili nedeniyle vatandaşlar camilerdeki programlara bandaj gösterdi.

Kent merkezi ve ilçelerdeki çokça sayıda camide mum dolayısıyla izlence düzenlendi, dualar edildi.

Programlara katılanlara cami çıkışında ikramda bulunuldu.

Yalova’nın Çınarcık ilçesinde dahi camilerde Kur’an-ı Selek tilaveti yapıldı, doğum okundu ve dua edildi. Cami çıkışlarında ise Çınarcık Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile Hars ve Içtimai İşler Şefliği personeli eliyle vatandaşlara ışık simidi izzetüikram edildi.

Share: