Beyaz Zehir şehidinin paylaşımı canevi yaktı: Güneşi görebilmek üzere karanlığı kazıyoruz

Bartın’ın Amasra ilçesinde geri akşam 18.15 sıralarında Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı eroin ocağında meydana gelen maden faciasında 41 sevimli hayatını kaybetti.

YÜREKLERİNE ÇIĞLIK DÜŞTÜ

Yaşamını yitirenlerden geriye ise ailesiyle ve arkadaşlarıyla çekildikleri fotoğrafları kaldı. Ahiret Yolculuğu haberini düz madenci yakınları da sosyal iletişim araçları hesaplarından kalpgâh yakıcı paylaşımlar yaptı.

“GÜNEŞİ GÖREBİLMEK İÇİN KARANLIĞI KAZIYORUZ”

Patlamada yaşamını yitiren Yasin Çelik’ten geriye de 5 Gücük Ay 2021’birlikte toplumsal medya hesabından, “Güneşi görebilmek üzere karanlığı kazıyoruz” paylaşımı kaldı. Serhat Yiğit’ın kuzeni Rıfat Alp ise “Bartın’dahi maden ocağında yaşanan patlama sonucu kuzenimiz Serhat Alp martir olmuştur. Cenazesi gün ortası namazına Karabük Kışla Köyü camisinde kılınacaktır” paylaşımı yaptı.

“AH BE KARDEŞİM ÇOKÇA ERKEN OLDU”

Gürdal Serenli’nin abisi Zekai Serenli ise kardeşiyle tıpkısı fotoğrafta düzlük düz ve gine faciada hayatını kaybeden Rahman Özçelik’in dahi bulunduğu bir foto paylaşarak şunları söyledi: “Beddua be kardeşim çok er oldu bu hasretlik çok erken yaşta gittiniz beyaz zehir şehitlerimize Cenabıhak yağmur eylesin mekanları cennet olsun.”

İşte o paylaşımlardan bazıları:

Hayatını kaybedenlerden Amasra’nın Kaman Köyü’nden Emrah Kaval’ın babası Hasan Kaval ise sosyal medya hesabından oğlunun hayatını kaybettiğine ilişik abece paylaştı. Kederli ağababa Kaval, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Oğlum Emrah Kaval TTK müessesinde geçirdiği ilçe zımnında memat etmiştir. Zaman gün ortası namazına müteakip defnedilecektir.”

Emrah Kaval

Amasra’nın Aşağıdere Köyü’nden Enes Işıklı’ın öğretmeni Muhammet Mustafa Kader birlikte “Özellikle çıkışlı öğrencim Enes Aydınlık ve parçalanmamış değişik maden şehitlerimize rabbimden rahmet, ailelerine de çıdam diliyorum. Başımız esen olsun” ifadelerini kullandı. Maden faciasında hayatını kaybeden Suat Demirkıran’ın ise güzeşte yıl, 7 Mart 1983 yılında Zonguldak’ın Armutçuk beldesindeki taş kömürü ocağında meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybedenleri manşetine taşıdığı gazetenin sayfasını hesabından paylaştığı görüldü.Amasra’nın Kocaköy Köyü’nden Orhan Altun’un arkadaşı ise irtihal haberini “Kimsenin kalbini kırmamış, dostluğu ve arkadaşlığı ile gönüllerde taht kurmuş Orhan Altun abimin Amasya’üstelik madende şehit olduğunu üzüntüyle öğrendim. Mekanı cennet olsun kabri nurlarla dolsun” ifadeleriyle paylaştı.Rasim Bulut’un ablası birlikte kardeşinin hayatını kaybetmesinin ardından “Kardeşimiz Rasim Bulut’u maden kazası sonucu kaybettik. Rabbim geride kalanlara sabır versin. İkindi namazıyla Yaylacık Köyü’nden defnedilecek. Mekanı behişt olsun” diye niteleyerek benzeri paylaşım yaptı.

Share: