Biçim Bankası siyasa faizini yüzde 12’ye indirdi, uzmanlardan tepki gecikmedi: Güler misin ağlar mısın?

Merkez Bankası, TL’deki kaba değer kaybı ve yıllık enflasyonun yüzdelik 80,21’e yükselmesine karşın yüzde 13 olan politika faizini eylül ayında yüzde 12’ye düşürdü.

Vezneci; geçen sene yöntem faizini eylül, teşrinievvel, son teşrin ve boşluk aylarında hep 500 temel puan indirerek yüzdelik 19 seviyesinden yüzdelik 14 seviyesine çekmişti. Vezneci; ocak, şubat, mart, april, mayıs, haziran, temmuz ayında de beklentilere koşut namına faizde temas değişikliğe gitmedi.

Ancak vezneci, şaşırtı benzeri şekilde bu yılın ağustos ayında yöntem faizini 100 baz puan indirerek yüzdelik 13 seviyesine çekmişti.

EKONOMİSTLERDEN TEPKİ GELDİ

Ürem kararının dolar/TL, bilcümle zamanların rekorunu kırarak 18,40 TL seviyesinde prosedür görmeye başladı. Ekonomistler repo indirimini değerlendirdi.

“KAR EMREYLEMEK İÇİN ŞIŞMAN FIRSAT”

Yalçın Karatepe, “Krediye erişimin ağırbaşlı şekilde zorlaştırıldığı bu dönemde yapılan getiri indiriminin biricik bir açıklaması türlü: Bankalara ve dolayısıyla banka hisselerine müzaheret etmek. Bambaşka açıklaması gayrimümkün. Ürem indirimi ile; bankaların MB’den istikraz maliyeti düşecek. KKM faiz oranları düşecek, çünkü siyasa faizi +3 fakül limiti var. Alsana maliyet indirimi ve kar buyurmak üzere balaban punt” ifadelerini kullandı.

“HADDINDEN FAZLA YAZIK”

Uğur Gürses repo indirimine, “Çok eyvah; kişi parasını gömen bir suret bankası apayrı yerde bulunmayan…” ifadeleriyle aksülamel gösterdi.

“GÜLER MİSİN, AĞLAR MISIN?”

Mahfi Eğilmez faiz indirimi kararının izahı olmadığını “Enflasyonun artmaya devam ettiği ülkede format bankası nema indiriyor ve gâh yorumcular gerekçeye bakalım diyorlar. Güler misin ağlar mısın?” sözleriyle açıkladı.

“HANGİ FAİZE KARŞIYIZ TEKMIL OLARAK?”

Ozan Bingöl, “Merkez Bankasının faizi yüzdelik 13’ten yüzdelik 12’ye düşürdüğü tıpkı ortamda; Vatandaşın Devlete olan borcuna muteber rötar faizi yüzdelik 30. Vatandaşın Devletten olan alacağına meri getiri ise yüzdelik 9. Deminden tığ ne faize karşıyız mecmu namına?!” değerlendirmesini yaptı.Share: