Bigadiç’in düşman işgalinden kurtuluşunun yüzüncü yılında okçular birbiriyle yarıştı

Bigadiç’te 1922 yılında düşmana karşı kazanılan nazik utku, 100 sene sonra yapılan törenlerle kutlandı.

100.Yıl Parkı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ve okunan dualarla başlayan etkinlikler Çanakkale Savaşı ve İstiklal Harbine gidip de dönemeyen 320 Bigadiçli martir adına yaptırılan anıta karanfil bırakmasıyla devam etti.

Ekinlikler kapsamında Bigadiç Budun Bahçesinde planlı Geleneksel Türk Okçuluğu ve Kuvayimilliye Yalınlık Hava Koşuşu yarışlarına korkulu rabıta gösterildi. 300’ün üzerinde sporcunun katılımı ile yapılan yarışlarda kadın sporcular 40 metre, ayvaz sporcular 50 metreden hedef vurmaya çalıştılar.

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu yaptığı konuşmada, “Rabbim birliğimizi beraberliğimizi kardeşliğimizi daima etsin. Bigadiç’imizin 100. yılı kutlu olsun, ilkin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşları almak için muazzez şehitlerimizin ruhları handan olsun” diye konuştu.

300 okçuya familya sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu da söyleyen Başbuğ Avcu, “Ata sporunun yaşatılmasına katkı sunduğumuz üzere üstelik haddinden fazla mutluyuz. Yarışlara ilgiden kıran mutlu olduk. Katılan sporculara teşekkür ediyor, hepsini kutlama ediyorum” dedi.

Derece elde fail sporculara madalyaları ve ödülleri Bigadiç Kaymakamı Mehmet Temiz Ziyalı, Balıkesir Büyükşehir Uray Başkan Vekili Mehmet Birol Delimsirek, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Güllabi Komutanı Üsteğmen Mürtefi Akyüz, İlçe Itimat Müdürü Faik Karabaş eliyle verildi.

Törene Ilçebay Mehmet Günahsız Entelektüel, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Ahmet Ozan Balak, Jandarma Komutanı Üsteğmen Yüce Akyüz, İlçe Itimat Müdürü Faik Karabaş, Gaziler, Amme ve Alım Müdürleri, STK Temsilcileri, mahalle muhtarları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Share: