Bilecik bu yıl 36 bin ton şeftali ihraç etti

Bilecik’te bu sene 36 bin titrem şeftali ihraç edilirken, sezonun sonuç hasadı kilosu 7 liraya İstanbul, Ankara, İzmir ve Şanlıurfa’daki hallere gönderildi.

Bilecik’in şeftali üretimdeki merkezi olan Osmaneli’nde akıbet şeftali hasadı yapıldı. Bu yıl 4 ile 7 liradan global satışı yapılan şeftali üreticiyi bahtiyar etti. İl genelinde 21 bin dekar alana ekilen şeftalinin sonuç hasadı yapılırken, üreticiler bu yıl rekolte ve fiyatlardan oldukça kıvançlı kaldı. Osmaneli’ne tutkun Beşevler köyünde yılın akıbet şeftali hasadına Kaymakam Yüksel Ünal ve Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yâren, Hisarcık Beşevler Köy Muhtarı Mustafa Canbaz’ın tarlasında yaptı.

“Allah çiftçilerimizin emeğini manasız etmesin diyoruz”

Şeftali hasadında mütekellim Ilçebay l Ünal, “Cenabıhak çiftçilerimizin emeğini tehi etmesin diyoruz, emeklerinin karşılığını alsınlar istiyoruz. Vatandaşlarımıza üstelik ömre bedel, hayırlı, çoğalan olsun diyoruz. Darısı farklı göveri ve meyvelerimize olsun. Yakın zamanda domates ve üzüm sezonumuz başlayacak verimli fazlalaşan zaman olması dileğimle emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

“Şeftali denildiği ant Osmaneli akla gelmeye başladı”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Necmettin Arkadaş ise, “Alelhusus esbak yıllarda Bursa şeftalisi hep anılırdı. Şuan şeftali denildiği ant Osmaneli akla dirimlik. Vatandaşlarımıza bugün elde etmiş oldukları ürünleri berceste, hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.

Köy Muhtarı Mustafa Canbaz dahi Ilçebay Yüksel Ünal’a ve İl Ekincilik Müdürü Necmettin Eş’a ziyaretlerinden hava teşekkürname etti. – BİLECİKShare: