Bileğinin gücüyle engellere cebin uğraş veren canlı sportmen, milli dalan amacıyla çalışıyor

Denizlili bedensel mânialı Süleyman Gülnar, tıpkı yıl evvel başladığı güç güreşi sporunda millî şampiyonalarda elde ettiği dereceleri milli formayla yetersiz dışına yürütmek istiyor.

Babadağ ilçesine sınırlı Ahıllı Mahallesi’nde kıpırdak, anadan doğma dolaşma bozukluğu ve değişik engelleri mevcut 19 yaşındaki Süleyman Gülnar, 2021 yılında bocce sporuyla ilgilenmeye başladı.

Denizli Engelliler Spor Kulübünde antrenörler tarafından güç güreşine yönlendirilen Gülnar, tutkuyla bağlandığı bu sporda kendisini dakikasında geliştirdi.

Gülnar, Çankırı’üstelik 29 Orak Ayı 2021’de planlı Bedensel Engelliler Türkiye Kuvvet Güreşi Şampiyonası’nda üçüncülüğü kazandı.

Karabük’te 12 Mart 2022’de planlı Bedensel Engelliler Türkiye Bukağılık Güreşi Şampiyonası’nda bile sol kol 55 kilo kategorisinde ikinci olan Gülnar, milli takıma temizlemek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Süleyman Gülnar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bocce oynadığı tam ellerinin faal olduğunu gören tıpkı hocasının kendisini bu spora yönlendirdiğini, evinin deposuna kurduğu durum bisikleti, ağırlıklar ve çatıya astığı iple çalışmalara başladığını söyledi.

Günde 12-13 saat çalıştığını rapor fail Gülnar, şöyle devam etti:

“Öncelikle bisikletle ısınmayı yapıyorum. Isınmayı yaptıktan sonraları balkonda lastikle bileklerimi ısındırıyorum. Sonra hocamın bana yazdığı izlence dahilinde hareketleri yapmaya başlıyorum. Haftada bire bir dönüş salona gidiyorum. Orada bilek güreşi ve maharet antrenman yapıyorum. Daim çalışmamız gerekiyor. Muazzam benzeri yılımızı say vererek harcıyoruz. İpe tırmanıyorum. İpte somurtkan kalıyorum teferruatlı benzeri müddet, kalabildiğim kadarıyla. Bunun dışında ağırlıklarla çalışıyorum.”

Emek ortamının mikro olduğunu, gereç eksiğinin bulunduğunu aktaran Gülnar, cümle zorluklara rağmen yılmadığını anlattı.

“Kendime güveniyorum”

Avrupa ve dünya şampiyonaları seçmelerinde kudretli almak istediğini dile getiren Gülnar, şöyle konuştu:

“Hedefim milli takıma müracaat etmek. Bunu başarmak istiyorum. Henüz bol şartlarda çalışsam eminim çokça daha ongun yerlere gelebilirim. Kendime güveniyorum. Milli bando formasını örtmek amacıyla çok çalışıyorum, yılmıyorum. Bilakis müşkülat beni artık ateşliyor. imdi hırslanıyorum. Yapamadığım şeyleri henüz iyi beğenmek için çok çabalıyorum. Çokça elan gani yerlere geleceğim ve milli mızıka formasını bile giyeceğim.”

Temel Zeliha Bati ise oğlu ile çalım duyduğunu belirterek, “Az Buçuk print imkanlarla, karye durumunda çalışmaya bitmeme ediyoruz. Maddi ve manevi, elimizden mevrut destekleri vermeye çalışıyoruz. sakır sakır çalışıyor. Oğlum daha gani şartlarda çalışabilirse Türkiye birincisi olacağına eminim.” ifadelerini kullandı.

Share: