Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı proje başlattı, öğrenci ve veliler kültür köprüsü kurdu

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı Terbiye Araştırı ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Tığ Ayrımsız Takımız” projesi çerçevesinde Batman ve İzmir’den eşleşen ortaokul çocukları velileri ile gelişigüzel Batman’dahi ağırlandı.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının 24 ilde eş zamanlı namına hayata geçirdiği ‘Tığ Bire Bir Takımız’ projesi Batman’üstelik bile başladı. İzmir’den gelen öğrenci ve veliler Batman’ın tarihi ve natürel güzelliklerini gezip yöresel yemeklerinden tattı. Projenin umumi faaliyetleri karşı vukuf veren Proje Koordinatörü ve Bilgisizlik Faaliyetleri Ofis Müdürü Mehmet Fellah, “Cahillik ve Spor Bakanlığımızın yapmış olduğu ‘Tığ bir takımız projesi’ 14 hafta boyunca Batman ilimiz koyulmak amacıyla toplamda 24 ilde bu proje gerçekleşti. her bir ilde 44 öğrenci ile bu proje gerçekleştirildi. 44 öğrenci 14 hafta süresince eğitimlerini tamamladıktan sonradan ikinci adım olan Sazak ilinde ortak kamp İzmir iliyle eşleştiğimiz kuma kamp gerçekleştirdik. Üçüncü basamağında ise tığ, İzmir ekibini Batman’a nida ettik. Üç dönüş süresince Malabadi Köprüsü, Hasankeyf’te Zeynel Satış Türbesi, müze, tekne turuyla in yaşantılarını gezip gösterdik. Batman’ın anane ve göreneklerini onlara yaşattık. Mevrut misafirlerimizi sunu dolgunca şekilde ağırladığımızı düşünüyoruz. Bu projede emeği olan özellikle Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve mecmu yetkililere teşekkür ediyorum” dedi.

Proje çerçevesinde İzmir’den Batman’a mevrut öğrenci velisi Yücel Yücesoy ise “İzmir ilinden oğlumla gelişigüzel katılıyorum. Batman’a evvel Diyarbakır’dan geldik ve Batman ekibindeki eğitmen arkadaşlarımız bizleri karşıladı. O andan itibaren gezimiz başladı. Buraların tarihi yapısal zenginlikleri ve dernekevi zenginliklerini bizlere çok adamakıllı aktardılar. Misafirperver davranıp, yerel zenginlikler karşı çokça gani tanıtımlar yaptılar. Kendilerine çokça teşekkürname ediyorum” diye konuştu.

“Batman haddinden fazla gani tıpkısı meydan”

Proje çerçevesinde İzmir’den Batman’a mevrut öğrenci Misyon Yücesoy bile, “İzmir’den katılıyorum babam ile gelişigüzel. Batman’üstelik tarihi yerleri gezdik. Batman çok dolgunca tıpkı düz. Çok sevdim tarihi ve saf güzellikleriyle çokça hoşumuza gitti. Bizi burada haddinden fazla dolgunca ağırladılar. Ağırlayan herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Bu projelerin devamını yine istiyoruz”

Proje çerçevesinde İzmir’den mevrut mektepli velisi Aynur Ahu, Batman’a ilk defa geldiğini ifade ederek, “Kızım ile gelişigüzel olmaktan çokça mutlu olduk. İyi ki bu projeye katılmışız. Batman’ın yemeklerini kusursuz bulduk ve çok beğendik. Temiz aynı şehir, gelip buraları görmemiz bizi çok mutlu etti. Bu projelerin devamını yeniden istiyoruz. Toyluk ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na haddinden fazla teşekkürname ediyoruz” şeklinde konuştu. – BATMANShare: