Bingöl’de balık ölümleri iddiası üstüne inceleme başlatıldı

Bingöl’ün Çeltiksuyu köyündeki Kederli Çayı’nda balık ölümleri olduğu iddiası üzerine tetkik başlatıldı.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ara sıra matbuat yapıt organları ve içtimai iletişim araçları hesaplarında “Bingöl’de balık ölümleri” başlığıyla yapılan selen ve paylaşımlar konusunda açıklama etme gereği duyulduğu belirtildi.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğüpersoneli ile bölgede tetkik ve denetimler gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere meydan verildi:

“Yapılan denetimler sonucunda, Çeltiksuyu köyü şebeke sisteminin saf tasfiye ile arıtılıp bölgeye deşarj edildiği, natürel arıtma sistemine gelen antrparantez tıkanıklık olduğu ve arıtmaya girmeden Kederli Çayı’na aktığı görülmüş olup bahis konusu tıkanıklığın giderilmesi üzere İl Özel İdaresince muktezi say başlatılmıştır. Ayrıca, Sütaş AŞ’ye ilgilendiren arıtma sularının Merkezi Laboratuvar Sistemince atanan mezun laboratuvarlar vasıtasıyla 15 günce periyotlarla analizlerinin yapıldığı, yapılan analiz sonuçlarının müdürlüğümüze uyumlu olarak sunulduğu, alınan analiz sonuçlarında ölçün değerler açısından herhangi bir uymazlık olmadığı tespit edilmiştir. Üzüntülü Çayı inhilal noktalarındaki denetim ve incelemelerimiz muttasıl bitmeme etmektedir.”

Share: