Bingöl’de kene avcısı sülünler doğaya salındı

Bingöl’de kene avcısı sülünler doğaya salındı

BİNGÖL – Bingöl’üstelik sakırga popülasyonunu kesmek ve dirim bilimsel çeşitliliği bitmeme ettirmek üzere, site genelinde toplamda 105 nüsha sülün doğaya salındı.

Bingöl Doğa Himaye ve Milli Parklar Yazıhane Müdürlüğünce, şehir genelindeki kene popülasyonunu hafifletmek amacıyla, doğaya 105 sayı sülün kuşu salındı.

Biyolojik çeşitliliği esirgeme ve bitmeme ettirme adına üstelik salımın yapıldığını bildiren Doğa Dulda ve Milli Parklar Idarehane Müdürlüğü, sülünlerin günde 500 ila bin adet ortada kene yediğini aktardı. Sülün kuşunun yanı sıra bin 150 sayı bile kekliğin doğaya salındığı bildirilirken, mütenevvi noktalara fotokapanların yerleştirildiği belirtildi.

Bahçesine mail ayrımsız noktaya sülünlerin bırakıldığını ve gönüllü kendisine koruyacağını bile söyleyen vatandaşlardan Turhan Bürkük, “Bugün Tabiat korumadan ihvan Sülün bıraktılar benim bahçeme yakın. Korumalığını bile vazgeçmek amacıyla sulak tıpkı araziye bıraktık. Daha gür gelişirler ve inşallah bizim bu araziye uyarlanmış olurlar” dedi.Share: