Bingöl’de Urartu dönemine ait olduğu düşünülen Sebeterias Kalesinin istikşaf kazısı başladı

Bingöl’de Urartu dönemine ilişik olduğu memul Sebeterias Kalesinin etüt kazısı başladı

BİNGÖL – Bingöl’üstelik Güre ilçesi girişinde bulunan ve tahminlere 7’nci yüzyıla ilişik olduğunu memul Sebeterias Kalesinin gün yüzüne çıkartılması için sondaj kazısı başlatıldı.

Elazığ Müze Müdürlüğü Başkanlığında Bingöl İl Kültür ve Turizm ile Zinde Belediyesinin bile destekleriyle, Tüvana ilçesi Kasıt nehri birlikte bulunan Sebeterias Kalesinde araştırma kazısı başladı. 7’nci yüzyılda Urartu dönemine ilgilendiren olduğu memul Sebeterias Kalesinde başlatılan taharri kazısında elde edilecek verilere bakarak, ilişkin kurumlar yol haritası çizecek ve icraat birlikte asıl kazıya geçilecek.

Sondaj kazı çalışmalarını inceleyen İl Firez ve Turizm Müdürü Selahattin Edip, “Bingöl’de 100 tescilli emlak eserimiz bulunan. Fakat bugüne büyüklüğünde benzeri kazı dışında çok nazik arkeolojik kazılarımız yapılmadı. Burada başlattığımız faaliyet üstelik tıpkı hafriyat yapılması amacıyla gerekli ön çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmayı Elazığ Müzesi, darülfünun, müdürlüğümüz ve Tüvana Belediyesinin katkılarıyla hazırladık. Müzemizin arkeologları aynı süre burada tıpkı emek yapıp muktezi verileri toplayacaklar. Tıpkısı hafriyat yapılması amacıyla lüzumlu yassı ve veriler mevcut olursa esas kazımıza inşallah başlayacağız” dedi.

Kalenin turizme kazandırılmasının koskocaman olacağını tamlayan Gailesiz Belediye Reisi Mehmet Zeki Dirik ise “Bingöl sınırları içerisinde ilçemiz hızla girişinde kâin Sebeterias Kalesi’nde ilk kez hafriyat çalışmaları Elazığ Müze Müdürlüğü denetimde Bingöl Hars ve Turizm İl Müdürlüğü koordinesinde kazı çalışmaları başlamıştır. Bizim için haddinden fazla kebir olan bu kalenin periyot yüzüne çıkarılıp turizme kazandırılması, ilçemize gösterişli benzeri ayar katacaktır. İlçemize ve ilimize kazı çalışmalarının kırnak olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Share: