Bingöl’deki Sebeterias Kalesi’nin tarihi dokusu ortaya çıkarılacak

Bingöl’ün Dinç ilçesinde Urartu Dönemi’ne ait olduğu değerlendirilen Sebeterias??????? Kalesi’nde tarihi dokunun ortaya çıkarılması için sondaj kazısı başlatıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla 1. basamak arkeolojik sit alanı yerine tescillenen tarihi kalenin kalıntıları Murat Nehri kenarında bulunuyor.

Ortaçağ döneminde de kullanıldığı değerlendirilen kalede Elazığ Müze Müdürlüğü başkanlığında, Vilayet, İl Hars ve Turizm Müdürlüğü, Bingöl Üniversitesi ile Bingöl ve Gailesiz belediyelerinin desteğiyle muayene kazısına başlandı.

15 ila 20 dolaşma devam etmesi melhuz istikşaf kazısı ile tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılarak, kale ile ilişkin bilgilere ulaşılması hedefleniyor.

İl Firez ve Turizm Müdürü Selahattin Yazar, gazetecilere, Bingöl’de daha müze kurulmadığından yağlık bu yöndeki hizmetlerin Elazığ Müzesi’nde yürütüldüğünü söyledi.

Yazar, “Kazı başlatmak amacıyla yöre say, ayrımsız belirleme çalışması yapıyoruz. Zaman geçmiş kazmayı vurduk. Vilayet, İl Firez ve Turizm Müdürlüğü, Bingöl Üniversitesi, Elazığ Müzesi, Bingöl Belediyesi ve Taze Belediyesinin destek ve katkılarıyla bu çalışmayı başlattık. Burada tıpkısı hafriyat başlatmak amacıyla vacip tespitler yapıldıktan sonraları asıl düzentileme başlayacak.” diye niteleyerek konuştu.Share: