Bingöl’den Bocce Acun Şampiyonası’na 3 kadın sporcu

Bingöl Cumhuriyet Altını Kız Rum İmam Hatip Lisesi Beden Terbiyesi Öğretmeni Rukiye Varol, 9-18 Ağustos 2022 tarihleri arasında Konya’dahi düzenlenen 5. İslami El Birliği Oyunları’nda bocce rafta yegâne kadınlar disiplininde değerli madalya kazanmıştı. Varol’un yetiştirdiği Medine Kayaç ve Bayram Ayı Akçanlı ise Dünya Bocce Şampiyonası gençler kategorisinde İtalya’nın Roma kentinde Türkiye’yi kaşkariko edecek.

Konya’da düzenlenen 5. İslami Tesanüt Oyunları’nda bocce rafta biricik kadınlar disiplininde altın madalya kazanan Bingöl Cumhuriyet Kız Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi Cisim Terbiye Öğretmeni Rukiye Varol, Mersin’da düzenlenecek olan Bocce Dünya Şampiyonası Erkân kategorisinde Türkiye’yi olta edecek. Öğrencilerine de sporu sevdiren ve 2 öğrencisini milli takıma kazandıran Varol kendisi kabil çoluk çocuk kategorisinde İtalya’nın Roma şehrinde düzenlenecek olan Bocce Dünya Çoluk Çocuk Şampiyonası’nda Türkiye’yi temaşa edecek olan öğrencileri ile çalıştığı okulun spor salonunda herhangi bir çağ antrenman yapıyor.

Rukiye Varol: “Bize çok bindi verdiler”

“Lise yıllarından bu yana Bocce branşı ile ilgileniyorum” diyen Rukiye Varol, Cumhuriyet Altını kız Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesinde beden eğitimi öğretmeni olduğunu söyledi. Varol, “Yıllardır birlikte bocce branşında milli sporcular kazandırdık. Konya’de yapılan serencam İslami Dayanışma Oyunları’nda ülkemi başarıyla temsil ederek böke oldum ve bunun devamında kişi yetiştirdiğim sporcularım henüz 1.5 sene olmasına rağmen Acun Şampiyonası’na katılmaya doğruluk kazandı. İtalya’nın Roma kentinde yapılacak olan Acun Şampiyonası Çoluk Çocuk kategorisinde ülkemizi mandepsi edecekler. Tıpkısı zamanda ego birlikte erkân kategorisinde Mersin’da yapılacak olan Bocce Acun Şampiyonası’nda ülkemi sahne edeceğim. Bu branşta çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz. Haftanın 5 günü kesintisiz sıkı şekilde antrenmanlar yapıyoruz. Bingöl’den üstelik bu anlamda bize haddinden fazla bindi verdiler. Tığ arz ongun şekilde Bingöl’ü, Türkiye’yi düzen edeceğimize inanıyoruz. Öğrencilerimden kademe geleceğini büyük aynı umutla bekliyorum. Bir zamanda özlük hedefimde benim yeniden Acun Şampiyonasına böke tevessül etmek. İnşallah başaracağımıza inanıyoruz. Kız öğrencileri yetiştirip böyle başarılar kazandırmak, kız öğrenciler için kızlar için kadınlar üzere bence yapılamayacak aynı şey değil. Öğrencilerinizi bu anlamda spora banko katılmalarını bekliyoruz, istiyoruz. Kakın ki Dünya Şampiyonası’na üstelik gidebiliyorsa kadınlar etmek kim Bingöl’den dahi çok pir başarılar çıkabiliyor. Kâfi ki hatırlamak ve bunun için çalışmak gerekiyor” dedi.

Bayram Ayı Akçanlı: “Kendime göre benzeri spor dalı arıyordum, Rukiye öğretmen benim önüme bocceyi çıkardı”

İtalya’nın Roma şehrinde 19-25 Ilkgüz tarihlerinde yapılacak olan Acun Bocce Raffa Şampiyonası’na çoluk çocuk kategorisinde katılacak olan Bayram Ayı Akçanlı, bocce sporu ile öğretmeni yardımıyla tanıştığını anlatım etti. Akçanlı, “Antrenmanları burada yapıyorum. Bocceye 1 sene önceki başladım. Rukiye hocanın tavsiyeleriyle başladım. Ego sporu normalde çok severim amma kendime bakarak bir spor dalı arıyordum o da benim önüme bocceyi çıkardı, iyi kim bile çıkardı. Süfli çokça bayıla bayıla yaptım, bırakmayı bile düşünmüyorum. Hayatımı hakeza ilerletmeyi düşünüyorum. İlk senem da Türkiye Şampiyonası’na gittim, Türkiye Şampiyonası’nda üçüncülük elde ettik ve milli takıma türe kazandık. Daha bilahare haftanın değme haset fiilen milli takıma hazırlandık, orada da çok şükür gidip birinci olduk. Sonunda Acun Bocce Rafa Şampiyonası’na gençler kategorisinde İtalya’nın Roma şehrinde 19-25 Ilkgüz’dahi yapılacak olan Raffa Şampiyonası’na doğruluk kazandık. Çokça mutluyum, gururluyum, ülkemi bu şekilde baziçe edeceğim. İnşallah orada dahi Dünya şampiyonluğunu alıp ülkeme anca döneceğim” diye niteleyerek konuştu.

“Ailem istemiyordu”

Bocce sporuna geçmiş başladığında sıkıntılar çektiğini tamlayan Akçanlı açıklamalarında şöyle devam etti:

“Gerçekten kadınlar amacıyla spor az buçuk daha önleri sadık, özellikle şark tarafında olanlar üzere. Ego üstelik bu zorluklardan çektim, ailem istemiyordu özellikle ama şu an bu başarıları elde edince onlar de benim arkamda durmaya başladı. O yüzden vazgeçmeyin, hangi dalda inkişaf etmek istiyorsanız o sporla devam edin, kesin karşılığını alacaksınız.”

İtalya’nın Roma şehrinde 19-25 Ilkgüz tarihlerinde yapılacak olan Acun Bocce Şampiyonası’n çoluk çocuk kategorisinde Bayram Ayı Akçanlı ile gelişigüzel katılacak olan bire bir sair milli sporcu Medine Kaya ise Roma’dan muvaffakiyet elde ederek çalmak istedikleri söyledi. Kaya, “Aynı yılda Türkiye üçüncüsü olduk. Milli Topluluk seçmelerine türe kazandık ve orada birlikte Türkiye şampiyonu olduk. Ülkemizi temaşa etmeye Roma’ya gitmeye adalet kazandık. Ülkemi bildirme dolgunca yer bol şekilde orada katakulli edeceğime inanıyorum ve bunun içinde gelişigüzel dolaşma çalışmalara devam ediyorum” şeklinde konuştu.

Kaya, bocce sporuna evvel başladığı devir çok bilinen benzeri spor olmadığı amacıyla ailesinin namına çokça bindi vermediğini fakat sonradan başarılar kazanmaya başlaması ile alay malay ailesinin dahi desteğini görmeye başladığını sözlerine ekledi. – BİNGÖLShare: