Binlerce yarasayı barındıran Dupnisa Mağarası turistlerin sargı odağı oldu

Trakya’nın turizme degaje tek mağarası olan ve binlerce yarasayı barındıran Dupnisa Mağarası ziyaretçilerini cezbediyor.

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine merbut Sarpdere köyünde bulunan, Firez ve Turizm Bakanlığı ile İl Hususi İdaresinin çalışmaları doğrultusunda 2003’te turizme açılan Dupnisa Mağarası, çokça sayıda yarasaya eş sahipliği yapıyor.

Birbirine vabeste iki tekmil ve üç bölümünden oluşan galerinin giriş bölümü olan iz in, yılın rastgele dönemi turizme yıldızlı tutulurken, cılız in ise yarasaların üremesi için rastgele yıl 6 ay ziyarete kapatılıyor.

“Katıksız iklimleme cihazı” yerine adlandırılan mağaranın girişinde yalın 10-12, ark mağarada ise 15-17 mertebe arasında değişiyor.

Hava sıcaklıklarının arttığı orak ayı ve ağustos aylarında mağarayı ziyaret edenlerin sayısında çoğalma gözleniyor.

Yarasalar dışında “kavuşamayan başkaları”e müşebbeh sarkıtlar bile ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

“Bu yıl 1 milyon gezici hedefimiz bulunmakta”

Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ersoy Canbek, AA, muhabirine, fiziki görünümü, konumu ve bilinilirliğiyle öne çıkan Dupnisa mağarasının görülmesi gereken yerlerden olduğunu söyledi.

Trakya’nın turizme kemiksiz biricik mağarası Dupnisa’nın damla taş ve dikitleriyle görsel ziyafet sunduğunu ifade fail Canbek, mağaraya ilginin temas geçen ahit arttığını kaydetti.

2 bin 700 metre uzunluğundaki mağaranın 450 metrelik kısmının turizme berrak olduğunu tabir fail Canbek, “Mağarada 60 binden çok yarasa kışı bu alanda geçirmektedir. Yarasaların tenasül dönemleri olan 15 Kasım-15 Mayıs ortada turizme ilişkin olan in, gece kuşu türleri üzere bir siper alanıdır.” dedi.

Mağarayı ülfet eden domestik turistlerin yanı sıra ecnebi turist sayısının dahi arttığını anlatan Canbek, şöyle devam etti:

“Alelhusus ziyaretçi sayısı sonuç yıllarda 500 binin üzerinde gerçekleşmiş olup, esenlik ve karavan turizminin gözdesi haline gelmiştir. Bu sene 1 milyon gezmen hedefimiz bulunmaktadır. Bulgaristan, Romanya ve özellikle Yunanistan üzerinden çok aşkın ziyaretçi alıyoruz. In, yıl içerisinde sonsuz cari saha altı nehri ve nehrin meydana getirdiği göller, dev boyutlu sarkıt, stalagmit ve sütunlar ve büyülü atmosferi ile sizleri bekliyor.”

“Mağaranın bu kadar adamakıllı olacağını on paralık beklemiyorduk”

Bulgaristan’dan gelen Nikolata Andrea, mağaranın çokça adamakıllı olduğunu fakat yarasalardan biraz korktuklarını söyledi.

Ülkelerinde mağaranın güzelliklerini anlatacaklarını ve tekrar geleceklerini tamlayan Andrea, “Mağaranın bu kadar domuzuna olacağını tek beklemiyorduk. Bu büyüklüğünde evire çevire ayrımsız mağarayı ilk kez gördüm.” dedi.

Dupnisa’ya pekâlâ gidilir?

Kırklareli merkezden Dupnisa Mağarası’na gitmek için Istranca Dağları istikametine 58 kilometre katedilmesi gerekiyor.

Birçok su ve gölün bulunduğu yolda, yoğun ağaçların arka ve yaprakları gökyüzünü kaplıyor. Kez kenarındaki tesislerde koyuverme verenler, Istranca Dağları’nın verimli oksijenli havasını soluma imkanı de buluyor.Share: