Bir Nice afette arama istirdat çalışmalarına katılmıştı, kazaya kurban gitti

Birçok afette kontrol kurtarma çalışmalarına katılmıştı, kazaya kurban gitti

Molly’nin eğitmeni Taner Kurt:

“Düzce ve Bolu bölgesinin biricik enkazda aktif arayan arama kurtarma köpeğiydi”

DÜZCE – İzmir ve Elazığ depremleri başta doğmak için birçok afette arama kurtarma çalışmalarına katılan, tatbikatlardaki performansıyla ayn dolduran kontrol kurtarma köpeği Molly, otomobilin çarpması neticesinde yaşama veda etti. Molly’nin eğitmeni Taner Aldanmaz, “Emeklerime, verdiklerime yanmıyorum. Bizim evladımız gitti. Düzce’nin arama istirdat, kadavra köpeği gitti” dedi.

Fenomen, geçkin akşam ezanı saatlerinde Düzce Yahyalar Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye bakarak, kontrol kurtarma köpeği Molly, eğitmeni Taner Aldanmaz marifetiyle kafesinden çıkartıldıktan sonraları eksantrik bire bir köpek görerek takiben koştu. Bu sırada Molly, otomobilin çarpması neticesinde kanlar süresince yerde kaldı. Veteriner kliniğine götürülen Molly, kurtarılamayarak temizlik oldu.

Düzce Taharri Kurtarma Derneği’nin ayrımsız üyesi olan Molly’nin, AFAD fariza emri bile bulunuyordu. Kalburüstü çalışmalara imza atan Molly, 3-4 Teşrinievvel tarihleri beyninde Sakarya’de düzenlenen Enkazda Enerjik Taharri Kurtarma Köpekleri Görev Ehliyet Sınavı’nda grubunda en efdal puanı alarak, sınavı başarıyla geçmişti. Bolu ve Düzce’nin bir tane kontrol kurtarma köpeği olan Molly, İzmir ve Elazığ depremleri başta görünmek üzere, Kastamonu ve Düzce’bile meydana gelen başat felaketlerinde birlikte taharri istirdat çalışmalarına katılmıştı. Anaokullarında de çocuklara efsanevi sevgisi ilkah etmek üzere gösteriler yapan Molly, çocukların dahi sevgisini kazanmıştı. Son adına Molly, Albay Talat Demirel Anaokulunda miniklerle ayrımsız süre eğitim yapmıştı.

“Düzce ve Bolu bölgesinin bir tane enkazda faal arayan köpeğiydi”

Köpeği çaça çevirmek için kafesinden çıkardığı esnada olayın meydana geldiğini anlatan Taner Kurt, “Bire Bir tatbikatımız vardı. Bire Bir yöre araştırma amacıyla tatbikat alanına gittik. Bugünde tatbikata gidecektik. Düzce Valisi ve AFAD Müdürü gelecekti. Onlara eylem yapacaktık. Kutudan inince bambaşka aynı köpek gördü ve onun yanına gitti. Çağırdım, eksiksiz gelirken elim benzeri trafik kazası geçirdi. Köpeğimi kaybettim, haddinden fazla üzgünüm. Emeklerime, verdiklerime yanmıyorum. Bizim evladımız gitti. Düzce’nin taharri kurtarma, kadavra köpeği gitti. AFAD’a sınırlanmış tıpkı köpekti. Sınavı grubumuzda bir numara olarak geçmiştik. Hangi eyvah ki böyle çığlık tıpkısı olay yaşadık. Anaokullarına gidiyorduk. Minik öğrencilere gösteriler yapıyorduk. Hayvan sevgisini öğretiyorduk, sevdiriyorduk. Elden bizim köpeğimiz değildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin köpeğiydi. Biz çabucak onun idarecisiydik. Söyleyecek ayrıksı ayrımsız molekül namevcut çokça üzgünüm. Düzce ve Bolu bölgesinin biricik enkazda enerjik arayan arama kurtarma köpeğiydi” diye niteleyerek konuştu.

(SA-HFV-ÖK-Y)

Share: