Bitlis Aziz Üniversitesi’nin gelişim garantili dokuma kursu kilolu rabıta görüyor

Bitlis Aziz Üniversitesi (BEÜ) ile Bitlis Yapı Endüstri ve İş Adamları Derneği’nin (BİTSİAD) girişimleriyle istihdam garantili açılan dokuma kursuna vatandaşlar bağ gösteriyor.

BEÜ ile BİTSİAD arasından 2022 yılının teşrinievvel ayında imzalanan gelişim garantili dokuma kursu projesi kapsamında 1 Mabeyin 2022’de tekstil atölyesi kuruldu.

Üniversite yerleşkesindeki atölyeyi görüşme fail Rektör Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, kursu tamamlayarak sertifika düzlük bilcümle kursiyerlerin Bitlis il genelindeki tekstillerde çalışabileceğini söyledi.

Kursun ağız ağıza hareket güvenceli ve ücretsiz olduğunu ifade fail Elmastaş, şöyle konuştu:

“Bitlis Nesiç Endüstri ve İş Adamları Derneği işbirliğinde yaptığımız iki yıllık iş protokolü kapsamında, üniversitemizde oluşum ile ilgili kursların verildiği bire bir işlik açtık. Buradaki atölyeye gelerek kurs gören ve daha sonradan sertifikasını düz kursiyerler iş garantili adına Bitlis genelindeki tekstillerde çalışabilecekler. Bu projemizin sunu iri özelliği iş garantili olması ve tıpkı zamanda kursların de ücretsiz olmasıdır. Kurslarımız iki yıl boyunca devam edecek ve beher kursu 6 haftada tamamlayıp kursiyerlerimizin sertifikasını vereceğiz.”

Proje koordinatörü Sürekli Eğitim Bilimi Aplikasyon ve Araştırı Merkezi (BESEM) Müdürü Öğr. Gör. Esra Dursun ise “Kurslarımıza ciddi arzu var ve kayıtlarımızı aldık. Tedbir ve anahtar sonrası geçmiş kursumuzu 30 kursiyerle başlatdık. Gelen dilek konusunda akşam ezanı ve haftasonu kurslarımızı de planlıyoruz. Kurslar ve yıpranmamış kayıtlar ile ilgilendiren vukuf almak isteyenler üniversitemiz vasıtasıyla iletişime geçebilir yahut buraya gelip danışabilirler.” dedi.

Usta öğreticilerden Emete Öztürk ise kursta öğrencilere terzilik makinesi ve başka açkı gereçlerin kullanımı öğrettiklerini, barışma ve dikim çalışması yaptıklarını belirtti.

Share: