Bitlis Kalesi’nin kuzey surları restore ediliyor

Bitlis Kalesi’nin şimal surlarında yenileme çalışmaları ile yürüyüş yolu ve 2 tempo terasının yapımına başlandı.

Nazik İskender’in komutanlarından Badlis yoluyla milattan önceki 312 yılında kent merkezindeki kayaç bloklarının konusunda düz yazı edilen Bitlis Kalesi, kentin yetişkin destinasyonları arasında kayran alıyor.

Kadim tarihiyle bir nice medeniyete sülale sahipliği işleyen Bitlis’te, bugüne kadar tamlık ihtişamıyla ayakta duran kermen, restorasyon ve kazı bilimsel kazılarla turizme kazandırılıyor.

İl Güven Müdürü Izzet Özcan, Bitlis Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Uca Karakoca ile kaleye çıkan Ilbay Oktay Çağatay, şimal surlarındaki restorasyon ile ziyaretçiler üzere yapımına başlanılan yol yolundaki çalışmaları inceledi.

Vali Çağatay, gazetecilere, şehrin ortasında kâin 2 bin 500 yıllık kalede say başlattıklarını söyledi.

Kalelerde planlı kazı bilimsel kazıların tafsilatlı sürdüğünü anlatan Çağatay, şöyle konuştu:

“Bu süreçte kalemizin ziyarete açılabilmesi ve vatandaşlarımızın sükûnet gezebilmeleri üzere ahşaptan tutum yolu yapıyoruz. Ahşap yol yolundan tempo terasına ulaşan vatandaşlarımız, yıpranmamış ıslahat edilmiş Bitlis Deresi’ni, eke ulus bahçemizi, tarihi 1500’lü yıllara uzanan 10 tarihi köprümüzü, esasen 1500’lü yıllara uzanan hamamımızı, hanlarımızı ve 700’lü yılların ortalarında mamul tarihi Ulu Camimizi üstelik buradan takip fırsatı bulacak. Bitlis koskocaman ayrımsız site haline geldi. Şehrin kalbinde da Bitlis Kalemiz saha alıyor. Bilcümle vatandaşlarımızı bahar aylarından itibaren Türkiye’nin kullanılmamış gözdesi ve yıpranmamış destinasyonunu görmeye ve bu güzellikleri gelişigüzel yaşamaya davet ediyorum.”

“Dereüstü Islah Projesi”nin dahi tamamlanmak amacıyla olduğunu bildiren Çağatay, asfaltlama çalışması yaptıklarını, yaya kaldırımı yapımının ise bitmeme ettiğini aktardı.

Share: