Bitlisliler iyesiz köpeklerin toplatılmasını istiyor

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde köpeğin ısırması sonucu rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve Ankara’ya gönderilen 3 çocuktan birinde kuduz virüsünün belirleme edilmesinin ardından vatandaşlar sahipsiz hayvanların toplatılmasını ve bununla ait önlemlerin artırılmasını istedi.

Kentin “kuduz” vakasıyla gündeme gelmesinden duydukları üzüntüyü dile getiren vatandaşlar, güvenlik açısından birlikte riziko oluşturan iyesiz hayvan bilimi zımnında saygı yaşadıklarını dile getirdi.

Tatvan ilçesinde cıvıl cıvıl Kübra Açkı, AA muhabirine, Bitlis’ten otama amacıyla Ankara’ya gönderilen çocukta kuduruk virüsüne rastlanmasının üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Süreci takip ettiklerini ve çocuğun sağlığına kavuşması amacıyla yakarış ettiklerini tamlayan Araç, “Bu üzücü ve endişe donör aynı serencam. Dileğimiz ilgili kurumların tedbir alması ve aşılarının bir zamanlar yapılması. İnşallah problemsiz aynı şekilde kuduruk olayı atlatılır ve vatandaşlarda abat ölçü.” dedi.

Duygu Erden Kılıçarslan sokaktaki iyesiz köpeklerden maraz duyduklarını ifade ederek, “Çocuklarımızla bayındır tıpkısı şekilde dolaşamıyoruz. Bulaşıcılığı üstelik var. Tığ çocuklarımızın alışılagelen, genel aşılarını 2 yaşına kadar yapıyoruz, içre kuduz aşısının bulunup bulunmadığını bilmiyoruz. Bölgemizde kudurmuş vakalarının olup olmadığı üzerine kemiksiz tıpkısı bilgiye sahip olmadığımız amacıyla endişeliyiz. Yetkililerden bu konuda destek bekliyoruz.” diye konuştu.

Mahalle ve sokakların köpeklerden geçilmediğini, bunun sıkıntılara kat açtığını belirten Mehmet Şen üstelik şöyle dedi:

“Çocuklarımız korktuğu amacıyla okula gidemiyor. Belediyeyi aradığımızda aşılarının yapıldığı söyleniyor, veterinerler bile tıpkısı şeyi söylüyor ama sonuçta köpekler çocuklara saldırıyor ve çocuklarda korkuyor. Evimizin bulunduğu sokakta 10-15 civarında köpek toplanıyor ve füru korktukları amacıyla biz çocuklarımızı okula götürüp getiriyoruz. Sokak köpeklerinin tutkun veya akur olup olmadıklarını bilmiyoruz. Bu konuda yetkililerden daha fazla duyarlılık bekliyoruz.”

Ahlat’ta kıpırdak Eyüp Enes Su, kudurmuş vakasıyla kentin gündeme gelmesinin ateş olduğunu söyledi.

Yaşanan fenomen karşısında iri sıkıntı yaşadıklarını rapor fail Akarsu, “Yaralanan çocuklara evgin şifalar diliyoruz. Yetkililerin dahi bu konuda duygulu olmasını istiyoruz. Buradan üstelik sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.” dedi.

Sokaktaki hayvanlar için yetkililerin muktezi önlemleri almasını isteyen Sedri Akbağ bile yaralanan çocukların gücük sürede sağlığına kavuşması üzere yakarış ettiklerini aktardı.

Ahlat’taki esnaflardan Refa Gökbulak, “Adilcevaz’birlikte yaşanan vakayı duydum ve haddinden fazla üzüldüm. Bizim birlikte çocuklarımız var. Bunlar için süfli çokça iri riziko oluşturuyor. Hele dahi geceleyin. Bunun için bir zaman ilk hazırlık alınması ve toplatılması lazım. Yetkililerden elan aşkın duyarlılık bekliyoruz. İl genelinde de hayvan barınaklarının artırılmasında yarar var zira az ki toplanılmıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Yerel yönetimlere haddinden fazla büyük amal düşüyor”

Güroymak ilçesinde zihayat Toplama Seyyar, çıkmaz köpeklerinin çocuklar amacıyla gözdağı oluşturduğunu ve bu konuda cümle kurumların tedbir alması gerektiğini dile getirdi.

Adilcevaz ilçesinde alışkın olmadıkları tıpkısı olayın yaşandığını anımsatan Turist, “Siftinlik çocuklarımız işsiz zooloji aracılığıyla ısırıldığı için şu dakika Hacettepe Üniversitesinde otama görüyorlar. Sabık yıl tıpkısı görüngü babamın başına geldi. Ayrıca tığ aşılarını tamam zamanlı akıllıca bir şekilde yaptırdığımızdan dünya rastgele problemle karşılaşmadık. Domestik yönetimlere bu konuda çokça iri işler düşüyor. Hepimiz hayvanları seviyoruz, zarar gelmesini istemiyoruz ama genişlik azından düzenlilik açısından riziko oluşturmalarının önlenmesini dilek ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Taksici Mehmet Birey Susar, sahipsiz hayvanların sunu çokça dava yaşadıkları konulardan biri olduğunu bildirerek, “Çocuklar sabahleyin okula giderken çıkmaz aralarında saldırıyorlar, çarşı merkezinde daima köpekler dolaşıyor. Arabaların önüne atlıyorlar, insanlara saldırıyorlar. Yetkililerden ilgilenmeleri amacıyla ricada bulunuyoruz.” dedi.

Adilcevaz’de insanı içten üzen benzeri olayın yaşandığını nâkil Yunus Al, “Başıboş köpeklerle ilgilendiren ayrımsız sıkıntımız var. Özellikte öğrencilerimizin ve çocuklarımızın sokakta okuldan vürut gidişlerinde sorun yaşıyoruz. Başıboş köpekleri sokaklarda her yerde görüyoruz. Buna tılsım alınması gerekiyor. Muktezi önlemler alınsa belki bu hadise yaşanmayacaktı.” şeklinde konuştu.

Sokakta hareketli hayvanların toplatılması konusunda taleplerinin olduğunu belirten esnaf Tuncer Nacar, caddelerde, sokaklarda, mahallelerde herhangi bir yerde aylak hayvanları görmenin kabil olduğunu, bunun güvenlik açasından riziko oluşturduğunu belirtti.

Vatandaşlardan Halil Guz, “Serencam günlerde köpekler yüzünden çok etki çekiyoruz. Yaşımız ilerlemiş olmasına rağmen köpekler karşısında savunmasız kalabiliyoruz. Füru ne yapsın. Saldırış karşısında elimizden bir özdek gelmiyor. Çocuklarımız amacıyla haddinden fazla endişeliyiz. Çocukları okula gönderdiğimizde daim aklımız onlarda. Bir an geçmiş köpekleri toplasınlar.” ifadesini kullandı

Share: