Bitlis’te Anadolu çapar semenderi ailesi görüntülendi

– Bitlis’te Küçük Asya çapar semenderi ailesi görüntülendi

Tatvan’ın Dalda köyünde 6 çıngı Küçük Asya çapar semenderi tıpkı arada görüldü

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde uluslararası anlaşmalarla dulda altında bulunan endemik aynı cins olan Rum benekli semenderi ailesi görüntülendi.

Tatvan ilçesinin Dalda köyü kırsalında tanıdık Anadolu çapar semenderleri, huy fotoğrafçıları marifetiyle net bir şekilde kayıt altına makbuz. Bitlis Aziz Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve natür fotoğrafçısı Oktay Subaşı, aldıkları duyum üzerine ilçeye sınırlı Dalda köyüne giderek Rum benekli semenderini araç altına alıp fotoğrafladıklarını söyledi. 6 kıta Anadolu çapar semenderini tıpkı arada gördükleri üzere sevindiklerini tamlayan Subaşı, “Bugün Tatvan’a sadık Dalda köyüne Rum benekli semenderi fotoğrafı çekmeye geldik. Henüz önce geldiğimizde bulamamıştık. Bugün köyden arkadaşların fen vermesi konusunda gelerek alana gittik ve 6 bireyle karşılaştık. Anadolu çapar semenderini iletilmek haddinden fazla sevindirici, çünkü bu tuhaf endemik bir asıl. Yemeden Içmeden Bitlis, Muş, Bingöl ve Malatya’da kayıtları var. 6 lime duygusal görmemiz sevindiriciydi. Bu zümre benzeri zamanda esirgeme altında olan tıpkısı çeşit. Çünkü nesli azalmakta olan türlerden birisi. Yaşadığını hatırlamak, kabul etmek ve fotoğrafını elde etmek iri bir keyif verdi. Umarım elan ayrıntılı yıllar onları görme imkanı buluruz” dedi.

Türkiye’de Muş, Bingöl, Malatya ve Bitlis’te varlıkları belirleme edilen ‘Rum benekli semenderi’ siper altında bulunuyor.

Share: