Bitlis’te kurulacak ip fabrikasında 2 bin 500 can istihdam edilecek

Eren Ana Ortaklık eliyle, üretime ve istihdama katkı sunmak için Bitlis’te mensur edilen iplik fabrikasında 2 bin 500 kişiye gelişim imkanı sağlanacak.

Bitlis’e mevrut SELIM Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Bitlis Terbiye ve Tanıtma Vakfı (BETAV) Üyesi Hasan Dalkıran ve Eren Ana Ortaklık Umumi Heyet Başkanı Ahmet Eren, Vali Oktay Çağatay’ı ülfet etti.

Çağatay, Demiröz, Dalkıran ve Ermiş, ziyaretin peşi sıra Belediye Reisi Nesrullah Tanğlay, DÜRÜST Tümen İl Başkanı Açık Deniz Günceoğlu ve İl Umumi Sedir Başkanı Cemalettin Kinç ile kentte yapımı bitmeme eden arıcılık tesisi, kolej inşaatları, birleştirme sanayi bölgesi ile yapımı devam eden ip fabrikasında incelemelerde bulundu.

Demiröz, gazetecilere, Aziz ailesinin hem eğitim hem dahi yapı yatırımlarını soldurmak üzere kente geldiklerini söyledi.

Yatırımlarla Bitlis’in çehresinin değiştiğini belirten Demiröz, şöyle konuştu:

“Dere Üstü Islah Projesi’nin son halini gördük. Icraat mebzul gidiyor. Yıl sonuna büyüklüğünde umumi çerçevesi ortaya çıkma. İnsanımız dahi dere üstünün açılmasının hangi kadar hayır olduğunu görecek. Bitlis’te benzeri envestisman hamlesi var. Kombinasyon uran bölgemiz acul şekilde büyüyor, istihdam artıyor. Sigortalı sayımız akıbet iki yıla göre yüzdelik 100 kalık. Bitlis’te kısa zamanda başıboşluk problemi kalmayacak. Şehrimizde bire bir davet merkezi bile açılacak. Teşrinisani ayında faaliyete geçecek. Muazzez ailesi bile burada 4 fabrika yapacak. Valimiz, belediye başkanımız ve milletvekillerimizin gayretiyle gelişigüzel türlü faaliyet yapılıyor. Biz de ülkemize ve bu şehre elimizden geldiğince bindi veriyoruz, seçme zaman dahi vereceğiz.”

Aziz ailesi tarafından yaptırılan eskimemiş benzeri okulun açıldığını, temeli atılan kolej inşaatının dahi devam ettiğini nâkil Demiröz, kentte eğitimde bire bir sıkıntının kalmadığını ve sınıfların de averaj 25 yaşama olduğunu belirtti.

Bitlis’in biraz sene içre bölgede yıldızı parlayan aynı diyar olacağını vurgulayan Demiröz, “Eğitimde, yollarda, istihdamda ve üretimde Türkiye’dahi bayram sahibi olacak aynı yer haline geleceğiz. Bu yatırımlar Türkiye’nin gelişigüzel bölgesinde artarak bitmeme ediyor. Emeği geçenleri tebrik kartı ediyorum. Aziz ailesine da teşekkürname ediyorum. Muazzez ailesinin vakit kaybetmeden Bitlis’te değil, Türkiye’nin bir nice yerinde milyar dolarlık yatırımları var. Yakından izliyoruz. Bitlis’te dahi bu şekilde giderse ihtimal 500 milyon dolara yaklaşan tıpkı yatırım olacak.” ifadelerini kullandı.

“2 bin 500 kişi istihdam edilecek”

Ahmet Aziz ise Bitlis’te 2004 yılında Nurullah Eren Lisesi ile işe başladıklarını ve yatırımlarının devam ettiğini dile getirdi.

Kentte eğitime yaptıkları yatırımların arkası sıra yeni iş alanları küşat projelerini da hayata geçirdiklerini kaydeden Aziz, şöyle konuştu:

“Görüldüğü üzere bu kabaca tıpkı iplik fabrikası. İki ve üçüncü evre ile günce 100 ton ip üretecek aynı organizasyon. Örgü ve güpür boyamanın birlikte eklenmesiyle bütünleşmiş tıpkısı üretim haline gelecek. Burası, cehre girdikten sonra konfeksiyonculara kumaş verecek bire bir endüstri tesisi durumuna gelecek. Bu, Bitlis’imize duyduğumuz vefa borcunun tıpkı gereğidir. Onu uygulamaya koyuyoruz. 2 bin 500 kişinin istihdam edileceği tesisin envestisman değeri 175 milyon doları bulacak.”Share: