BM Genel Sekreteri Guterres, Sudan’da siviller liderliğinde politik intikal çağrısı yaptı

Birleşmiş Uluslar (BM) Umumi Sekreteri Antonio Guterres, Sudan halkının isteklerini akdetmek için Sudan’ın siviller öncülüğünde ayrımsız siyasi geçişe gerekseme duyduğunu söyledi.

BM Genel Yazman Sözcüsü Stephane Dujarric’e bakarak, Sudan Buyuru Konseyi Başkanı ve Cıvıl Cıvıl Komutanı Abdulfettah ahali-Hisse Senedi, BM 77. Genel Oturmuş kapsamında geldiği ABD’nin New York kentinde BM Umumi Sekreteri Guterres ile benzeri araya geldi.

Guterres, görüşmede, Sudan’da devam eden siyasi krizin beraberinde “hızla kötüleşen güvenlik, konuşu ve insani ahval için yoğun endişelerini” dile getirdi.

BM Genel Sekreteri, Sudan’da “balans, hazar ve soylu erki refahı yapmak için siviller liderliğinde siyasal geçişi yeniden kasılma eden şümullü benzeri siyasal anlaşmaya evgin ihtiyaç duyulduğunu” vurguladı.

Sudan’da, ordunun Başvekil Abdullah Hamduk’un eğreti hükümetini görevden alıp olağanüstü nakız zar ettiği 25 Ekim 2021’den bu yana tamlık deli dolu bir hükümet kurulamadı.

Askeri hile ise Temmuz 2023’te bilcümle Sudanlıları piyes edecek seçimlerin yapılmasının ardından iktidarı bırakmayı vadediyor.

Share: