BM: Myanmar’da darbenin peşi sıra 1 milyondan aşkın güç yerinden oldu

Birleşmiş Milletler (BM), askeri darbenin ardından çöz çatışmaların sürdüğü Myanmar’da emniyetsizlik zımnında yerinden edilen birey sayısının 1 milyonu aştığını açıkladı.

BM İnsan Hakları Konseyinin 51. Oturumunda mütekellim BM İnsan Hakları Faziletli Komiseri Vekili Nada Şike-Nashif, Myanmar’daki insani duruma dayalı akıbet gelişmeleri değerlendirdi.

Aldatma-Nashif, 1 Küçük Ay 2021 askeri darbesinden bu yana çatışmaların sefer açtığı emniyetsizlik ortamından dolayı 1 milyondan çok kişinin evini metrukiyet yazar büyüklük süresince bambaşka yerlere, 45 bin civarında sivilin ise yandaki ülkelere sığındığını bildirdi.

Yerinden edilen sivillerin riskli durumda olup besin, tıbbi materyal ve barınak ihtiyacı bulunduğunu kaydeden Aldatma-Nashif, “Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) üyesi ülkeler, bölgesel güçlerin desteğiyle bu krizin çözümünü desteklemeli ve insanca müzaheret faaliyetlerini artırmalıdır.” çağrısında bulundu.

Darbeden bu yana Myanmar ordusunun sivillere sürat kullanmayı sürdürdüğünü dile getiren Desise-Nashif, şimdiye büyüklüğünde ordunun saldırıları sonucu 118’i yavru 2 bin 316 sivilin yaşamını yitirdiği, 15 bin 607 kişinin gözaltına alındığı ve 12 bin 464 kişinin ise tutukluluğunun sürdüğü bilgisini paylaştı.

Myanmar ordusunun köylerde düzenlediği ocak baskınlarında bildirme birkaç 266 kişinin yaşamını yitirdiğini aktaran Şike-Nashif, 111 sivilin ise yanarak fert verdiğini söyledi.

Desise-Nashif, Myanmar ordusunun 30 yıl bilahare ilk defa ölüm cezası uyguladığının altını çizerek, Myanmar ordusuna “sivillere müteveccih şiddete akıbet verme ve ülkeyi demokrasiye baştan tedvir” çağrısı yaptı.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, Kasım 2020’deki umumi seçimlerde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının peşi sıra 1 Gücük Ay 2021’birlikte yönetime halk koymuştu. Kalaba, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Şöhret Suu Çii özellikle tevessül etmek için metanetli çokça mezun ve kuvvet partisi yöneticisini gözaltına almış ve tıpkı yıllığına yabansı nakız car etmişti.

Myanmar ordusunun çarpış karşıtı protestocu ve asi gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne büyüklüğünde 2 binin üzerinde birey hayatını kaybetti. Darbeden bu yana tahminî 13 bin yaşama gözaltına alınırken 10 binin üstünde kişi ise halen içeride tutuluyor.

Askeri mahkemeler, tutuklulardan 2’si yavru 114 politik mahkum hakkında idam cezası kararı vermiş, en üst 25 Temmuz’da sakat kudret partisi Millî Demokrasi Birliğinden (NLD) milletvekilin de bulunduğu 4 kişi, yargılandıkları askeri mahkemenin emriyle ölüm cezası edilmişti.

Share: