Bu çayevinde asla politika konuşulmuyor konuşanı ise sahibi kovuyor

Bu çayevinde asla siyasa konuşulmuyor konuşanı ise sahibi kovuyor

BAYBURT Bayburt’ta mevcut çayevine yıllar ilk işletme sahibi kral lakaplı Muhammet Elçi tarafından bire bir ayaklık getirildi. Çayevinde siyasa yapılmasını ve siyasi konuların konuşulmasını zecrî Katılımcı, işletmesinin duvarlarına ‘Burada siyaset konuşmak yasaktır’ yazılmış uyarma tabelaları astı. Aldığı karara uymayanları çayevinden kapçık Murahhas, gelişigüzel partinin liderine küfredilmemesi üzere hakeza ayrımsız değişmeyen aldığını, çayevine mevrut müşterilerin öz içerek güzelce kardeşçe etmelerini amaçladığını belirtti. Kurala uyan müşteriler ise burada yöntem konuşmadıklarını, arkadaşlarıyla günün yorgunluğunu dostça yazar, öz içerek attıklarını rapor ettiler.

“Tek siyasal lidere çayevimde küfür, hakaret edilemez”

Siyasi konuların konuşulduğu ortamda bire bir süre sonraları seslerin yükseldiğini ve insanların birbirlerini kırdığını vurgulayan Katılımcı, “Banko siyasetle ve siyasetçiyle işim olmaz, levhalarda üstelik bellidir, yazılıdır” diye, “Bayburt’ta insanlar beni kral namına tanırlar. 1979 yılından beri bu işi yapıyorum, 30 yıl kadar da hastane kantinini çalıştırdım, 4 senedir dahi bu kahvehaneyi işletiyorum. Eşimiz, dostumuz bizi boydak bırakmıyor. Allah’a şükürler olsun eşimin, dostumun sayesinde burada işimi devam ettiriyorum. Adamakıllı bir ortamımız var amma burada banko siyaset konuşulmaz benim bile siyasetle, siyasetçiyle işim olmaz. Elhak levhalarda da yazılıdır, bellidir.” şeklinde konuştu.

“Burada politika konuşulmaz, kimesne de konuşmaz. Konuşanı birlikte başlık hariç ederim”

Aldığı karara yersiz müşterilere tepkisinin sert olduğunu ve çayevinden kovduğunu sözlerine ekleyen Delege, “Burada politika konuşulmaz, kimse birlikte konuşmaz. Konuşanı dahi kapıya atarım. Onu bildikleri üzere kimesne burada politik konulara girip, politika konuşmazlar. Benim politik görüşüm galiba, lakabım mahsus. Dürüstçe hisse senedi yeri çalıştırıyorum. Buraya siyasetçiler bile gelir çayını içer, sohbetini yapar, adamakıllı uğurlanır. Hepsine saygım var” ifadelerini kullandı.

Tüm fikirlere engelsiz olduğunu, temas politik görüşe çekinmek duyduğunu kaydeden Katılımcı, “Herkesin bir fikri var, tıpkı düşüncesi var ve hepsine utanmak duyuyorum. Şunu de belirteyim kim olursa olsun, temas partinin siyasal liderine küfredilmesin. Herkesin görüşüne saygım var insanlarda hakeza düşünmeli” diye niteleyerek konuştu.

Çayevinin duvarlarına yıllar geçmiş tıpkı müşterisinin televizyonda sâdır lidere küfretmesinden sonra ‘Burada siyaset temas etmek yasaktır’ bağlanmış tabelaları astığını bildiren Elçi, “Sevdiğim benzeri abimiz buraya sabahleyin saatlerinde gelirdi, otururdu televizyonda çıkan lidere küfrederdi. Ne önder olursa olsun, kimsenin küfretmeye hakkı yoktur. Eleştirebilirsin ama saygısızlık yapamazsın. Ben de bu küfürleri kabullenemedim duvarlara yazıları astım. Bundan böyle burada yöntem konuşulmayacak dedim, yasakladım. Kimesne burada siyasa konuşamaz, herkesin siyasi liderlere tırsmak duyması zorunludur” şeklinde konuştu.

Share: