Bu hastanede bebekler ve anneleri, çipli bileklikler ile güvende

Bu hastanede bebekler ve anneleri, çipli bileklikler ile güvende

‘Pembe Kod Izlem Sistemi’ bebeklerin kaçırılmasının ve karışmasının önüne geçiyor

Adana Site Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi Destek ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu:

“53 bin bebek doğumu oldu, temas menfilik yaşanmadı”

ADANA – Adana Şehir Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde ‘Pembe Harf Takip Sistemi’ ile yıpranmamış doğan bebeklerin kaçırılmasının ve karışmasının önüne geçiliyor. Adana Şehir Eğitim ve Araştırı Hastanesi Bindi ve Kalite Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, şuana büyüklüğünde seçkin çağa kaçırma vakasının olmadığını belirtirken yıpranmamış veladet işleyen Ayşe Orhan ise cümle yardımıyla rahat olduğunu söyledi.

Adana Site Yetişek ve Araştırma Hastanesi’nde Ilkgüz 2017 yılında bakir doğan bebeklerin kaçırılmasına ve karışmasına karşı çipli ‘Pembe Izleme Harf Sistemi’ uygulanması başlatıldı. Türkiye’de geçmiş Adana’da geçerli dizge 2018 yılında, Amerika’da ‘Sağlıkta Yer İyi RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisi) Çözümü’ ödülü bile aldı.

Kapılar kapanıyor, güvenlikler bölgeye derk ediyor

‘Pembe Harf Strateji Sistemi’ ile kullanılmamış doğan bebeklere ve annelerine çipli bileklikler takılıyor. Bilekliğin takılmasıyla bebek, anneden 1 buçuk metre uzaklaştırıldığı dakika akıntı sensörlerinin devreye girmesiyle alarm çalıyor, servis kapıları tabiatıyla kilitleniyor, düzenlilik güçlerine revan acil kodlu kanı ile güvenlikler alarm araklayan servise yönlendiriliyor.

Ayrıca hastanede ‘Pembe harf’ tatbikatı yapıldı ve tatbikat gerçeğini aratmadı.

“Tatbikatlarımızda olumlu sonuçlar alıyoruz”

Adana Şehir Yetişek ve Araştırı Hastanesi Destek ve Nitelik Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, sistemin Adana’da uygulanıp başarılı sonuçlar alındıktan sonradan Türkiye geneline yayıldığını belirterek, “Bugüne kadar hastanemizde 53 binin üstünde çağa doğumu gerçekleşti. Bugüne kadar doğan seçme bebeğe güvenliklerini icat etmek için çipli bilekliklerden takıldı. Esas ile bebeğim kısaca 1 buçuk metre ayrılması yerinde ‘Pembe harf’ dediğimiz herkes devreye girmektedir. Sistem devreye girdiği dakika düzenlilik odasına harf düşmektedir ve bölgenin güvenliği, bebeğin kaçırılmaması açısından kesim izole edilmektedir. Hep yardımıyla asıl ve bebeğin güvenliği sağlanmaktadır. Açılışımızdan bu yana hakeza aynı olayla karşılaşmadık. Tatbikatlarımızda müspet sonuçlar almaktayız” diye niteleyerek konuştu.

Yeni veladet özne ve esas Ayşe Orhan (24), “Daha geçmiş böyle benzeri uygulamayı duymamıştım. Şuanda ayrımsız öz olduğu zaman bütün şifahane devreye gireceği amacıyla çok memnunum. Daha bayındır ve huzurluyum” dedi.

Share: