Bu merkezde özürlü torunlar yetişek, aileleri çağ alıyor (2)

Aileleri tarafından daim nezaret altında tutulan desteğe kadın özürlü efrat, Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığına vabeste Devir Bakım Iyileştirme ve Familya Konuşma merkezlerinde aldıkları ücretsiz şahsi hareket eğitimiyle hayat kalitelerini arttırarak, refik içre sosyalleşip hayata tutunuyor.

Bakanlık ile Bayrampaşa Belediyesi beyninde imzalanan protokol kapsamında oluşturulan Bayrampaşa Çağ Bakım Rehabilitasyon ve Ocak Müracaat Merkezi, yüzdelik 70’in üstünde zihnî yahut bedensel engeli bulanan, 13 gözyaşı üstü hususi ihtiyaç mucip bireylere ocak sahipliği yapıyor.

Ebeveynlerine tabi hararetli hususi gereksinimli bireylere merkezde ruh bilimci, fizyoterapist, sosyal hizmet ve yavru gelişim uzmanlarınca ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve yeteneklerini değerlendirebilmeleri amacıyla eğitimler veriliyor. Bir yandan gruplar halinde oyunlar oynayan ve spor alışkanlığı kazandırılan bireyler, özge taraftan müzik, el işi, bahçe ve mutfak atölyelerinde birikim kazanıp dörtköşe ahit geçiriyor.

Özel araçlarla evlerinden alınan, eğitimleri sonrasında gine evlerine bırakılan engelli erler, tuvalet, hijyen ve yeme-içmece kadar hayatlarını kolaylaştıracak kılgı alışkanlıkları bile tekrar bu merkezde öğreniyor.

Seçkin bireye başmaklık hizmet modeli sunulan merkezde, ailelere bile ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuluyor. Hem merkezde hem birlikte uzmanların aile ziyaretlerinde sorularına yanıt bulan veliler, eksiksiz zamanlı, yarı zamanlı ya bile seanslı hizmet modeline makul şekilde çocuklarını merkeze bırakabiliyorlar.

Öğrencilerinin özel günlerini üstelik yakından izlem eden uzmanlar, hususi gereksinimli bireylerin doğum günlerini merkezdeki arkadaşlarıyla kutlamalarına olanak sağlıyor.

“Bu garip çocukların topluma kazandırılmaları, eğitimleri anca dümdüz aynı gelişim değil”

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner, AA muhabirine, ailelerden gelen talepler doğrultusunda bu minval üzere planlama yaptıklarını, projeyi bile Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile yürütmeye başladıklarını söyledi.

Hizmet binasını düz yazı ettikten bilahare yanına “berrak hayat parkı” yaptıklarını tamlayan Aydıner, merkezle alay malay ailelerin çocuklarına, çocukların ise ailelerine bağımlı yaşamasının önüne geçildiğini ifade etti.

Merkezde halihazırda 86 ailenin evladının bulunduğunu, bu sayının arada sırada 110’a çıktığını dile getiren Aydıner, “Eş sıra çocuğunu bize getiriyor, akşam esasen alıyor. Ara Sıra ailelerin haddinden fazla daha sıkıntıları vardır. Ara Sıra bunları 2 dönem alıyoruz. Zımnında 86 yavrumuzu 1 hafta ortamında sirküle ediyoruz. Hepsi buradan faydalanıyor.” dedi.

Aydıner, ebeveynlerinin desteğine rağmen evinde kaşıkla dahi kemirmek yiyemeyen engellilerin merkezde aşındırmak yiyecek ve temizlik kabilinden birçok alışkanlığı kazandığını anlatarak, şöyle devam etti:

“Biz burada aşındırmak yemeyi dahi öğretiyoruz. Hakikat burada birkaç yavrumuz kemirmek yemeyi öğrendi antrparantez annesi kapıdan hatır girdiğinde evladının kaşıkla aşındırmak yediğini gördüğü dakika hüngür hüngür ağlamaya başladı. Bunu tıpkısı şeyle ölçemezsiniz, bunun manevi ayrımsız hazzı var. Antrparantez, bazen çocuklarımızın tuvalet problemleri vardı. Bunları üstelik burada çözdük ve aileleri bu şekilde rahatlattık. Eve gittiğinde kendisi ferah ferah ayakyolu ihtiyacını görebilme imkanına kavuştu. Onun dışında özürlü yavrularımız burada hem resim hem üstelik Tanrı’ın vermiş olduğu zekayı kullanarak kimi işlemler yapıyorlar. Yaptıkları işleri üstelik buradaki sergi salonlarında sergiletiyoruz.”

Bayrampaşa Belediye Başkanı Aydıner, ailelerin merkezdeki ortamı görünce duygulandığını, ailelerle ve çocuklarla duygudaşlık kurduklarını söyledi.

Onlarla diyalog kurabildiklerine dikkati çekici Aydıner, “Beni gördükleri ant heyecanlanıyorlar, ayağa kalkıyorlar. Alkışlarlar, bana sarılırlar. O tabloyu gördüğünüz zaman bahtiyar olmamanız üzere temas faktör namevcut. Size dünyayı verseler, benzeri bile bunların bu mutluluğunu verseler, biz dünyayı değil bunların mutluluğunu alırız. Çünkü ego biliyorum ki bunların bize vermiş olduğu sinerji ile Tanrı’ın nezdinde inşallah bunların mükafatını kazanacağız. Benzeri birlikte bu soy çocukların bakımları, bu tür çocukların topluma kazandırılmaları, eğitimleri anca gösterişsiz bir gelişim değil. Gerçekten burada kâin öğretmenlerimiz bile bunu istekle yapmaları geçişsiz kim buradaki personelimizin hepsi ilgiyle bu işi yapıyorlar.” diye konuştu.

Aydıner, ailelerin bu kabil merkezlere gerekseme duyduğunu, bu nedenle ülkede yaygınlaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Tanrı bin posta razı olsun bu okula mesai harcayanlardan”

Eşini üç yıl ilk kaybettikten sonraları Ayfer (46) ve Habip (45) isimli sakat çocuklarıyla beraberce mütezayit 68 yaşındaki Esame Maslak, oğlunu yolda gören biçim görevlilerinin kendisini aradığını, çalışmalardan uyanık olduktan bilahare böylece iki çocuğunu buraya gönderdiğini söyledi.

Merkezdeki eğitimlerin çocukların dirim kalitesini etkilediğine değinen Maslak, “Çıktı daha heyecanlılar, istekliler. Buraya karışmak için sabırsızlanıyorlar. ‘Anne öğretmen böyle yapıyor’, ‘Anne mutfağa girip hakeza yaptık’, ‘Anne parkta oynadık’, ‘Öğretmenler bize bunları gösterdi’ diyerek anlatıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Çocuklarının haddinden fazla hevesli olduğunu, öğretmenlerini ve arkadaşlarını sevdiğini vurgulayan Maslak, “Onlar kıvançlı ve hevesli olduktan bilahare ben birlikte hayhay memnunum, rahatım, içiş rahat. Abat kafayla yolluyorum onları. Füru eve geldiği ahit canlı, güler yüzlü, anlatıyorlar yaptıklarını. Bu okula mücahede harcayanlardan Allah bin posta razı olsun.” dedi.

Oğlunun gezmeyi sevdiğini, kızının ahali işlerine alışmış olduğunu anlatan Maslak, “Kız temsil pentür yapar, boncuk dizer. Evde bire bir husus yapıyorsam, ‘Anne ego yapayım mı?’ der. Kek yapıyor, pentür yapıyor. Burada hangi yaptıysa anlatıyor ve evde dahi yapmayı seviyor.” diyerek konuştu.

Çocuklarının merkeze isteyerek gittiğinin altını çizen Maslak, “Her devir gel deseler ‘hayır’ demezler. Çok mutlular buraya geldikleri için. İnanın benden önceki uyanıyor, ‘Anne kalk, kemirmek yiyip gideceğim.’ diyor. Çokça rahatım, Tanrı razı olsun.” değerlendirmesini yaptı.

Maslak, iki çocuğun bakımının bir tane çocuğa göre henüz edisyon olduğunu, çocuklarını merkeze gönderdikten bilahare sülale işlerini daha bayındır yaptığını kaydetti.

“Hangi ahit kim Sayın Cumhurbaşkanımız sakat ailelerine derece verdi…”

Dört yavru annesi 57 yaşındaki Gülperi Turgay, otizmli kızı Nursena’nın (22) merkezde 8 aydır terbiye gördüğünü söyledi.

Kızının mutlu olduğunu, onu bahtiyar görünce kendisinin birlikte yüzünün güldüğünü dile getiren Toygar, merkeze haftada bir periyot geldiklerini, kızının burada henüz çok ahit buyurmak istediğini belirtti.

Merkezdeki eğitimleri iyilik kendisine gören Turgay, “(Nursena) Burada arkadaşlarıyla diyalog kurmayı öğrendi. Işlik çalışmalarını geliştirdi. Hoşgörülü yassı olduğu üzere sevinerek geliyor. Burada ocak-yoldaş ortamını hissediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Turgay, 20 sene önceki hastaneye gittiğinde doktorların, “Çocuğunuzu cebin ve gidin.” deyip kendilerini konu hariç ettiğini anlatarak, şunları söyledi:

“Komşular, kasaba şikayet ediyordu. Dolgun taşımaya binemiyoruz, insanlar şikayet ediyor. Önümüzü göremiyorduk. Maddesel durumumuz da güçlü parlak olmadığı için o ant kim şartlarda güçlük yaşadık. Bizden öncekiler mahzenlerde öldüler. Hangi ant kim Sayın Cumhurbaşkanımız bize, özürlü ailelerine değer verdi, dizge ayar vermek yerinde kaldı. Bundan Sonra biz hapis değiliz. Biz daha çok hastanelere, kurumlara, okullara gittiğiniz ant, ‘Hoş geldiniz hanımefendi’, ‘Nursenacığım’ diye niteleyerek hitap ediliyoruz. Çocuklarımızın böyle olmasını istemezdik amma kader…”

Turgay, toplumun mânialı ailelerinin sesini duymasını ve hassasiyetle yaklaşmasını beklediklerini da sözlerine ekledi.

Sevda Karaman bile otizmli çocuğu Rıfat ile bu zamana büyüklüğünde kendisinin ilgilendiğini, evladının iki okula gittiğini anlattı.

Aldıkları hususi ibret ve eğitimlerden bile ehliyetli verimi alamadıklarını dile getiren Karaman, oğlunu ergenlik sürecinde sosyalleşmesi için merkeze getirdiğini kaydetti.Share: