Buğulu adamın altın ve parasını dolandıran bed: “Alengirli çıkart ha”

Karaman’da buğulu benzeri âdem, kendilerini müddeiumumi ve polis güçleri olarak tanıtıcı telefon dolandırıcılarına 100 bin liranın üzerinde zer ve parasını kaptırdı. Polisin düzenci çalışması sonucu yakalanarak Karaman’a getirilen 2 dolandırıcıdan biri adliyeye getirilişi sırasında kendisini görüntüleyen gazeteciye ‘Alengirli çıkart ha’ diye niteleyerek seslendi.

Dolandırıcılık olayı, 10 çevrim önce Hamidiye Mahallesi Fevzi Ağır Caddesi üzerinde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, dolandırıcılar telefonla aradıkları 61 yaşındaki V.B.’yi terörle savaşım savcısı ve polisi olduklarını söyleyerek kandırma etti. Bunun üzerine buğulu koca birlik söylenenlere inanarak evindeki zer ve paraları getirerek kendilerine vereceğini söyledi.

“Zer ve paraları torba içerisinde gübür kovasının yanına bıraktı”

V.B. ile telefon irtibatını on paralık kesmeyen dolandırıcılar, buğulu adama banko bu durumdan kimseye bahsetmemesini istedi. Nemli adamın ağız ağıza inandığına tatmin getiren dolandırıcılar bir lahzada harekete geçti. V.B.’den evdeki 4 skor 64 gram ağırlığındaki kızıl bilezik ile 400 euro parayı ayrımsız poşet içerisine koyarak gösterdikleri yararsız kavasının yanına bırakmasını istedi. Bunun üzerine yaşlı herif 100 bin teklik üzerindeki zer ve parayı dolandırıcıların tarif ettikleri yararsız kovasının yanına bırakarak oradan ayrıldı. Zer ve paraları düzlük dolandırıcılar takkadak geldikleri 34 plakalı otomobile binerek şipşak Karaman’ı terk etti. Dolandırıcıların buğulanmış adamı telefonla yönlendirmeleri ise cadde üzerinde mevcut işyerlerinin düzenlilik kameralarına yansıdı.

“Yaşlı koca dolandırıldığını anlayarak polise başvurma etti”

Bir müddet sonra dolandırıldığını anlayan V.B, Karaman Itimat Müdürlüğüne her an şikayetçi oldu. Cumhuriyet Altını Başsavcılığın talimatı ile Asayiş Büro Müdürlüğüne sınırlı ekipler iş başlattı. Olayın yaşandığı cadde üzerindeki asayiş kamerası kayıtlarını toplayan ekipler, şüphelilerin bindiği aracın plakası ile eşkallerini tayin etti. Plaka Aşinalık Sisteminden (PTS) aracın Karaman’dan ayrılarak Vazıh iline gittiğini öğrenen ekipler, takibe başladı. Aracın Konya’nın Ereğli ilçesine geldiğini belirleyen ekipler Ereğli polisiyle eş düzenlediği operasyonla şüpheliler İ.A ile M.A.Ş.’yi yakalayarak Karaman’a getirdi.

“Gösterişli çıkart ha” dedi tutuklandı”

Emniyetteki işlemlerin tamamlanmasının arkası sıra İ.A ile M.A.Ş., adliyeye sevk edildi. M.A.Ş, adliyeye getirilişi sırasında kendisini görüntüleyen gazeteciye ‘Gösterişli çıkart ha’ diyerek seslendi. Temas iki dalavereli çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Polisin, başka suçlardan sabıkaları olan dolandırıcıların buğulanmış adamdan aldıkları altın ve paralara ulaşamadığı öğrenildi. – KARAMAN

Share: