Bülent Tezcan: “Söke İşkur Müdürü, Ak Fırka Mkyk Üyesi Seda Sarıbaş ve Selim Partili İlçe Başkanı ve Heyetini Protokol Düzeyinde Karşılamadığı İçin…

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Bülent Tezcan, Entelektüel’ın Söke ilçesinde İŞKUR İlçe Müdürü Zaman Fırat’ın AKP Merkez Karar Umumi Heyet üyesi Seda Sarıbaş ile AKP Söke İlçe Başkanlığı heyetini, “tören düzeni düzeyinde” karşılamadığı üzere Aydınlık İŞKUR İl Müdürlüğü’nde görevlendirildiğini açıkladı. Tezcan yaşananları, “Sen misin aşağıya inmeyen, sen misin kapıda karşılamayan DOĞRU Partili siyasetçileri diye adete müdürün odasına hışımla girip, müdürün odasını basarcasına taşlama ve yıldırma ediyorlar. Sen bunun sonucunu göreceksin diyerek” sözleriyle aktardı. Tezcan, “DÜRÜST Partililer, siz bürokrasiyi kendi kapıkulunuz gibi görmeye alışmış olabilirsiniz. Siz bürokratları sıraya dizmeye alışkan olabilirsiniz. Siz devleti malınız kadar görmeye alışkan olabilirsiniz. Amma tığ buna alışmayacağız. Bizi buna alıştıramayacaksınız. Arlı, yurtsever bürokratları birlikte buna alıştıramayacaksınız” tepkisini gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcsı ve Okumuş Milletvekili Bülent Tezcan, TBMM’dahi basın toplantısı düzenledi. Intihap bölgesi Okumuş’da yaşanan ayrımsız olayı aktaran Tezcan, şunları söyledi:

“GÜN FIRAT…: Zaman iki tahribat ile ilişik izah yapacağım. Birisi azamet tahribatı; öbürü da belde tahribatı.

Gün Fırat… Görgülü Söke ilçesi İŞKUR Şube Müdürü… 26 Eylül günü Okumuş İŞKUR İl Müdürlüğü’nün tıpkısı yazısıyla kızağa makbuz. Söke Idarehane Müdürlüğü’nden İl Müdürlüğü emrine çekildi. İlk bakışta normal tıpkısı aplikasyon gibi düşünülebilir. Ama olayın dip planına baktığınızda devletteki parça parça çürümeyi görebiliyorsunuz. Tümen devleti uygulamasının ve YANLIŞSIZ Parti’nin devlet partisi olduğunun, devletin çürüdüğünün, bürokrasinin elbet tıpkısı gözdağı altında olduğunun gelişigüzel aşamasını çarpıcı ve vicdanları sızlatan tıpkısı şekilde görebilmeniz, izleyebilmeniz türlü.

PROTOKOL DÜZENİ İLE KARŞILAMASI İSTENİYOR: Görüngü ne? Tarih Fırat büro müdürü, SELIM Tümen’nin kurumlardan sorumlu bire bir kaymakamlık yöneticisi, görevlisi büro müdürünü arıyor. Diyor kim ‘Sizi Gestalt Değişmeyen Umumi Heyet üyemiz ile ziyarete geleceğiz, heyetle.’ Randevulaşılıyor, ‘Saat 10.00’dahi buyurun gelin’ deniliyor. Evet, randevulaşılan 16 Eylül tarihinde, ‘buyrun gelin’ dediklerinde ki gelecek? Çarkıt DÜRÜST Parti Aydın İl Karı Kolları Başkanı, demincek bile Suret Değişmeyen Umumi Heyet Üyesi Seda Sarıbaş. Beraberinde DOĞRU Parti Söke İlçe Başkanı, Toyluk Kolları Başkanı ve AK Partili heyet. Başöğretmen mir, üçüncü katta bulunduğu odada gayrı görevlilerle tıpkı derinti halinde.

Kızağa alınma sebebi: Büro Müdürü Gündüz Fırat, YANLIŞSIZ Fırka heyetini üçüncü kattan inip kapıda protokol düzeni ile sebep karşılamadı? Ortada bir milletvekili, kerem görevlisi, ilbay, vali yardımcısı, vekil bulunmayan. Protokol listesinde saha alan birisi namevcut amma büro müdüründen YANLIŞSIZ Parti Minval Değişmeyen Yönetim Kurulu üyesi ile DÜRÜST Fırka İlçe Başkanı ve heyetini üçüncü kattan antre katına inip kapıda görevlileri ve tören düzeni düzenine göre dizip protokol düzeni ile karşılaması isteniyor.

AKP MKYK ÜYESİNDEN VE AKP’Lİ İLÇE BAŞKANINDAN BOZUKLUK DİLEYECEK, NİYE?: Devletin bürokratı olduğunun bilincinde olan fırka bürokratı olmayan büro müdürü bulunduğu katta bekliyor, inmiyor aşağıya. Sen misin aşağıya inmeyen, sen misin kapıda karşılamayan AK Partili siyasetçileri diyerek adete müdürün odasına hışımla girip müdürün odasını basarcasına taşlama ve yıldırma ediyorlar. Sen bunun sonucunu göreceksin diyerek. Termin 16 Ilkgüz 2022 tarihi. Antre katta tören düzeni karşılaması isteniyor. Bu yapılmayınca birden akabinde Görgülü İŞKUR İl Müdürü devreye giriyor. İŞKUR İl Müdürü, idarehane müdürünü telefon ile arıyor ve diyor ki ‘Özür dileyeceksin.’ Kimden? AK Öğür Eşkal Değişmeyen Umumi Heyet üyesinden ve AK Partili ilçe başkanından özür dileyecek. Illet? Protokolde karşılamadın diye niteleyerek.

‘SAYIN MÜDÜRÜN, PROTOKOL DÜZEYİ DEĞİL BU’ DİYOR: Ofis müdürü diyor kim iklim müdürüne ‘Sayın müdürüm, tören düzeni düzeni bu değil. Ben benzeri politik partiyi Gestalt Karar Yönetim Kurulu üyesini kapıda karşılayamam. Karşılarsam protokol düzeni kuramam. Bununla ilişkin görevlileri kapıya dizemem. Karşılarsam yanlışlık işlemiş olurum.’ Bakın elan andıran zamanda Tunceli Çemişgezek’te bunun tıpkısı örneği görüldü. Hatırlatıyor bunu ülke müdürüne. Çemişgezek’te garnizonda bu karşılama dolayısıyla anket başlatıldı. ‘Hayır karşılayacaksın, karşılamazsan kusur dileyeceksin.’

BASKIYI GÖREBİLİR MUSUNUZ?: Bürokrasinin düştüğü açmazı ve durumu görebiliyor musunuz? Bir parti yöneticisini üçüncü kattan kapıya gidip karşılamadan diye, tıpkısı yazıhane müdürünün devlet protokolünü layıkıyla uyguladığı amacıyla karşılaştığı baskıyı görebiliyor musunuz? İşin henüz ciddi yanı, il müdürü, ‘Ara özür dile’ derken ayrımsız apayrı husus elan söylüyor. ‘Moralim bozuktu, eşimle uğraş ettim, ailevi sorunlarım vardı da kendini affettir.’

Ben devlet müdürü ile konuştum. Bütün bu süreci anlattı… Ofis müdürü bunu birlikte akseptans etmiyor. Akseptans etmeyince namına 21 Ilkgüz tarihinde, İŞKUR İl Müdürü tıpkı uyartı yazısı gönderiyor. Ihtar yazısında deniyor ki ‘Seninle ilişik türlü şikayetler alınıyor.’ Ne şikayet olduğu anlaşılan değil amma şikayetin ne olduğunu bütün çokça iyi biliyor. Şikayet DOĞRU Partili kabilinden davranan tıpkısı bürokrat olmaması. SELIM Fırka’nin egemenlik ve talimatlarına göre değil, heybet bürokrasisinin gereğine göre cereyan etmesi. ve peşi sıra 5 ahit sonradan da mülk müdürü emriyle il emrine alınıyor. Çokça ilginç, üzerine çeşitli şikayetler var denen İŞKUR Söke Müdürü, namına bu yazıyı gönderen devlet müdüründen elan efdal performans notuna erbap…

ÇEMİŞGEZEK’TE AK PARTİ İL BAŞKANI ASKERİ TÖRENLE KARŞILANDI: Bunun bir örneklerini daha önce apayrı yerlerde gördük. Tunceli ilinde Çemişgezek Gedikler Karakolu’nda DÜRÜST Öğür İl Başkanı askeri törenle karşılanıyor. Askeri törenle yer başkanına hazır kıta askerler diziliyor. Askeri törenle karşılanıyor. Benzeri eksantrik laf elan evvel yaşamıştık. Hatay Dörtyol ilçesinde. Ayrımsız milletvekilinin oğlunun önünde polis memurları sıraya dizildiler. Polis memurları tam. O utanma tablosu hala hafızalarımızda. Ayrımsız başka kat sayı Denizli’dahi 30 Ağustos törenlerinde yaşanmıştı. Çivril ilçesinde küçümseme törenlerinde protokolde garnizon komutanına düz ayrılmamış AK Öğür kaymakamlık başkanı ve partililere tören düzeni düzeninde vadi bırakılmış. Binali Sebep, vakit kaybetmeden İzmir saylav, başbakan sıfatı namevcut. Bitlis’e gitmiş, sayın Binali Sebep mebus olarak oturuyor, Bitlis Valisi karşısında ayakta. O fotoğrafı servis ettiler. Büyüklük düzenini getirdikleri noktaya bakınız.

ARLI, VATANSEVER BÜROKRATLARI BUNU ALIŞTIRAMAYACAKSINIZ: AK Partililer, siz bürokrasiyi özlük kapıkulunuz kabilinden görmeye alışkın olabilirsiniz. Siz bürokratları sıraya dizmeye alışkan olabilirsiniz. Siz devleti malınız üzere görmeye alışkın olabilirsiniz. Amma tığ buna alışmayacağız. Bizi buna alıştıramayacaksınız. Sıkılgan, vatansever bürokratları dahi buna alıştıramayacaksınız.

Ego Söke İŞKUR Müdürü’nü tebrik kartı ediyorum. Devletin bürokratı kadar cereyan ettiği için tebrik ediyorum. İktidarın bürokratı kabilinden irade ve talimata korkarak dal eğmediği amacıyla tebrik ediyorum. Görevini mucibince yaptığı amacıyla tebrik kartı ediyorum. Devletin itibarını ayaklar altında aldırmadığı için tebrik kartı ediyorum. Hep bürokratlara söylüyorum, bu iktidarın ömrü basit. Günleri dar. İlk seçimde bu nüfuz görevi bırakıp gidecek. Günleri az bu iktidarın yüklülük ve tehditlerine üzeri eğmeyin. İktidarın, DÜRÜST Fırka’nin bürokratı üzere değil devletin bürokratı üzere cereyan etmeye devam edin.

GECE 12.00’YE KADAR KONSER, DÜĞÜN MİLLİ PARKTA YAPILAMAZ: Tıpkısı eksantrik konu… Kuşadası’nda Iştiyak Yarımadası Milli Parkı var. Türkiye’nin yeryüzü nadide bölgelerinden birisi. Bura benzeri pres ihalesi ile işletmeye verildi. İşletmeciye verilirken elan ilk ihale sözleşmesinde sıfır ahkâm gecekondu. Deminden burası çevrenin doğanın, iptal edilmesine ayn yumulacak, kontrolsüz tıpkı şekilde işletiliyor. Çevreciler ayakta… İhalenin nakız edilmesi için dava açtılar. Yapılan sözleşmede işletmeciye milli parkta dernek, dinleti gibi etkinlik etme imkanı veriliyor. Akşam saat 24.00’e kadar buralarda turizm işletme belgesi alması halinde neşelilik icra fırsatı mevdu… Milli parklarda çırağ, patırtılı, gürültü kirliliği doğal hayatı bildirme büyük zılgıt unsurlarından birisi. Tün saat 12.00’ye büyüklüğünde konser, dernek ve ayrımsız etkinlikler milli parklarda yapılamaz. Yapılırsa orayı yok ederseniz. Milli parkı milli park olmaktan çıkarırsınız. Buna rağmen kaba buradaki çalışmalar, tahribat kararlılıkla devam ediyor.

Yine benzeri yerde, ateş tehlikesi zımnında, yaklaşık 20 yıldan çok tıpkısı zamandır milli parkta mangal acıtmak haram. Fakat bu işletmeciye, müşteriye korluk servisi ika imkanı verilmiş. İşletmeci, orada korluk yakma yasağını ayrımsız şekilde delebilme imkanına erbap olacak. Daha kötüsü; çevre ile tınlamalı sıfır, doğa ile ahenktar sıfır, oranın endemik türleri ile ağır ezgi sıfır tıpkı belde düzenlemesi yapılmış. Çokça degaje tıpkısı aşçı düz yazı edilmiş. Hukuka yalınlık çap olmasına rağmen, orada ilişik birimlerin; Milli Parklar müdürlüğünün gözü uğrunda, göz yummasıyla, hoşgörü göstermesi ile serbest tıpkısı belde düzenlemesi yapılmış… Milli Park’ın bütün o saf güzelliği halel ediliyor. Ayn bakarak bakarak namevcut edilmeye başlanmış. Bu yapılaşma karşısında, Kuşadası’nda gönüllüler; akademik çevrelerden tutun, belde örgütlerine büyüklüğünde… Tıpkı ülfet mücadelesi veriyorlar. Tarım ve Orman Bakanlığı’na çağrımızdır. Bu ihaleyi derhal halel edin. Bu kasaba katliamına dur deyin.”Share: