Burdur’da Gazetecilere Kıyamet Bilinci Eğitimi Verildi

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur’birlikte matbuat mensuplarına, İl Riziko Facia Planı (İRAP) kapsamında afet bilinci eğitim bilimi verildi. Afet öncesi ve sonrası amacıyla verilen eğitimlerle akıllıcasına davranışların pekiştirilmesi amaçlanıyor. MAKÜ Terbiye Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Şimşekli Fener, “İnsanların print zamanlarda sunu haddinden fazla ihtiyaç duydukları içtimai desteğin ve psikolojik desteğin sağlanması açısından üstelik bilgilendirme çokça muhteşem. Bu yüzden basın mensuplarına kıtipiyoz çok balaban iş düşüyor” dedi.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde planlı eğitimde akademisyen Dr. Erek Kuş, facia sırası ve sonrasında yapılması gerekenleri anlatırken Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Şimşekli Fener üstelik fen ödeme psikolojisinin pekiştirilmesi üzere matbuat mensuplarına eğitim verdi.

“SÜRECİN YARARLI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

MAKÜ Ruhsal Danışman ve Rehberlik Anne Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şiddetli Tagay, konuşmasında şunları söyledi:

“Bu proje, oldukça evire çevire aynı proje. Afet durumlarında afetten etkilenen mukavemetli çokça adam olduğu gibi aynı antlaşma dahi basın mensuplarının bu süreçte neler yapabilecekleri, ne noktalarda neye özen edecekleri konusunda hikmet paylaşımında düşmek fena hâlde bire bir çalışmaydı. Afetlerin, bizim için güçlü çok tahripkâr etkileriyle beraber bir zamanda ruh bilimsel anlamda bile yıkmacı etkileri bahis konusu. Bu boyut, elden matbuat mensupları üzere değil, o süreçte o süreci yöneten, o süreci strateji fail sistem için oldukça aksi tıpkısı süreç. Bu süreçte belki yapacağımız haberlerin, bilgilendirilmelerinin elbette olacağı, insanların bu süreçten kuşkusuz etkilendiği ya de ne nev durumlara maruz kaldıkları üstüne hep bu arada konuştuk, bilgilendik ve bilgelik paylaşımında bulunduk. Sürecin yararlı olacağını düşünüyorum.”

“AFET ÖNCESİNDE AKILANE DAVRANIŞLARIN PEKİŞTİRİLMESİ AMAÇLANMAKTADIR”

MAKÜ Öğretim Üyesi Dr. Maksat Kuş ise şöyle konuştu:

“Cümle kurumlarda olduğu üzere ilimizdeki matbuat mensupları birlikte aynı kıran sonrasında afetzede olacaklar. O nedenle afetlere yakalanmadan evvel, bu afat gerçekleşmeden evvel planlama ve engel kısıntı çalışmaları kapsamında matbuat mensuplarımıza da afet öncesinde akıllıca davranışların pekiştirilmesi amaçlanmaktadır. Burada basın mensuplarımızın, kendi ofislerinden başlayarak strüktürel olmayan tehlikeleri azaltması, öfke avı yapabilmeleri, afet sırasında sıfır çabucak akıllıcasına vaziyetler, afetle mücadele üzerine takım edinmeleri ve bunları doğru tıpkısı şekilde kullanmaları noktasında MAKÜ Acil Müzaheret ve Afet Yönetimi Bölümü adına ek bulunmaktayım. 2026 yılına büyüklüğünde bitmeme edecek olan İRAP sürecinde üstelik ayrımlı ortamlarda, farklı uygulamalarda, eğitimlerde esasen basın mensuplarımızla buluşacağız.”

“BASIN MENSUPLARINA HADDINDEN FAZLA BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR”

MAKÜ Terbiye Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Çakar bile şunları söyledi:

“Zaman, kıran psikolojisi üstüne basın mensuplarımızla alay malay olduk. Afetlerin etkileri, kıran zinde bireylerin yaşadıkları ruh bilimsel durum ve böyle dönemlerde bilgi ahiz ihtiyacının arttığı üstünde, alelhusus basının duyar habercilik konusundaki sorumlulukları üzerinde arkadaşlarla vukuf paylaşımında bulunduk. İyi tıpkı kıran yönetiminin sunma eke aşaması bittabi kim afetlere hazır olmak. Afetlere hazırlığın bile aynı ahir aşaması, yaşanan kıran ne büyüklüğünde nazik olursa olsun sağlanacak içtimai destek ve ruh bilimsel destekle afete maruz küsurat kişilerin toparlanmasına ve normalleşmesine ulama sağlamak. Burada birlikte özellikle akla yatkın brifing, makul bilgi kaynaklarına ulaşma üstüne duyum ve bilgilendirmelerin ne kadar hareketli olduğu üstünde konuştuk. İnsanların ağırlık zamanlarda sunu çok gerekseme duydukları sosyal desteğin ve ruh bilimsel desteğin sağlanması açısından de brifing çok balaban. Bu yüzden basın mensuplarına kıtipiyoz çok balaban hisse senedi düşüyor. Bire Bir zamanda hem afete maruz mütezayit hem da afete maruz küsurat kişilerle evvel irtibat eden, insanların sunu pres zamanlarında onların beraberinde olan iz elemanı yerine bile basın mensuplarının rolünü göz ardıl edemeyiz. Bu kapsamda bir eğitim bilimi çalışması yaptık. Sürecin yardım sağlamasını diliyorum.”

“ÖĞRENMEMİZ GEREKEN HADDINDEN FAZLA ÖNEMLİ HUSUSLAR VAR”

Eğitim sonrasında açıklama işleyen Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, şöyle konuştu:

“Basın mensupları amacıyla çok mehabetli aynı brifing toplantısına katıldık. Haddizatında meslektaşlarımızla kıyamet ve tıpkı olayların hep içindeyiz. Facia kültürünün oluşması noktasında biz matbuat mensuplarına mehabetli görevler düşüyor. Bu noktada meslektaşlarımızla kısık tıpkı bilgilendirme aldık. Burada gördük ki biz basın mensuplarının birlikte nazik eksikleri var. Öğrenmemiz müstelzim çokça mefret hususlar var. Bu noktada başta basın mensupları atılmak amacıyla toplumdaki tam kesimleri afet kültürü noktasında bilgilendirmeye davet ediyorum.”

FON DÖKÜMÜ

-EĞİTİM TEFERRUAT

– MAKÜ Ruhsal Müşavir ve Kösemenlik Asıl Olgun Dalı Akademisyen Prof. Dr. Şiddetli Tagay meşveret

– MAKÜ Dr. Akademisyen Erek Kuş müzakere

– MAKÜ Yetişek Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Savi Şimşekli Fener

– Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel müracaat

Share: