Burdur’da Polis Güçleri ve Jandarmadan ‘Kış Lastiği’ Denetimi

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur’dahi polis güçleri ve güllabi, şita lastiği denetimi yaptı. Burdur Valisi Ulvi Arslantaş, “Bütün ihtişam teşkilatı namına, şita aylarında vatandaşlarımızın canlarına, mallarına bir tağyir gelmesin diye niteleyerek uğraşıyoruz. Kış mevsimi süresince hep ülkemize, ilimizden geçecek olan araçlara kazasız; ailelerine, işlerine bire bir zaman önceki ulaştıkları, trafik kurallarına uyarak gezi ettikleri tehlikesiz ayrımsız gezi diliyorum” dedi.

Burdur’un Nahiye ilçesinde, İl Itimat Müdürlüğü ekipleri ile İl Güllabi Komutanlığı ekipleri marifetiyle zaman araçlarda kış lastiği denetimi yapıldı. Denetlenen ticari araçların sürücülerine, şita lastiği istimal zorunluluğunu ihlal etmeleri durumunda kendilerine 2918 az Karayolları Trafik Kanunu’nun 65/A maddesi mucibince bin 152 TL yönetimsel nakdî ceza ve 10 ceza puanı uygulanacağı aktarıldı.

Burdur Valisi Şanlı Arslantaş, Burdur İl Inanma Müdürü Ümit Bitirik ve Burdur İl Jandarma Komutanı Mustafa Güder’in üstelik katıldığı pratikte, sürücüleri kurallara uyulmaları üzerine uyardı. Arslantaş, teftiş öncesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“VATANDAŞLARIMIZIN CANLARINA, MALLARINA BİR FESIH GELMESİN DİYE UĞRAŞIYORUZ”

“Kış mevsimine mevrut bulunuyoruz. Son Teşrin ayının sonlarına akla yatkın, kış aylarında uygulanacak tedbirler ile ilgili bire bir güruh yapmıştık. Araçların ve sürücülerin şita mevsiminde uymak durumunda oldukları kuralları belirlemiş, bunu üstelik ait kuruluşlar marifetiyle kamuoyuyla paylaşmıştık. Zaman emniyet, cingöz ekiplerimizin ve vatandaşlarımızın, alınan kış tedbiri gidiş geliş kurallarına ne kadar uydukları, ne büyüklüğünde önemsediklerini durumunda kabul etmek istedik. çıktı, mürebbi ayrımsız program olacak. Bütün celal teşkilatı adına, kış aylarında vatandaşlarımızın canlarına, mallarına bire bir tahrip gelmesin diye uğraşıyoruz. Rüçhan namına araçların trafik kurallarına uygun olması gerekiyor. Bakımlarının işlenmiş olması gerekiyor. Kış lastiklerinin asılmış olması gerekiyor. Bunun yanı sıra, gidiş geliş faaliyetlerinin üstünde bitmeme edeceği yolların standartlara uygun olması gerekiyor. Ancak bu misil ve anahtar hatalarından kaynaklı kazalar, ülkemizde yüzdelik 10’un de altında. Asıl ve heybetli olanı, şoförlerin üstelik amade olması gerekiyor. Yüzde 90’ın üzerinde sürücü hatasından kaynaklanan engebe oluyor. Uykusuz yola çıkmayacak, gidiş geliş kurallarına uyacak. Bilcümle bunları arkadaşlarımızla gelişigüzel gelen araçlara, trafikte tıkanmaya kat açmadan göre ne kadar uyduklarını göreceğiz. Kış mevsimi boyunca bilcümle ülkemize, ilimizden geçecek olan araçlara kazasız; ailelerine, işlerine aynı dakika önceki ulaştıkları, trafik kurallarına uyarak gezi ettikleri emniyetli aynı yolculuk diliyorum.”

Share: