Burdur’da üretilen Kaliforniya biberi birçok ülkeye ihraç ediliyor

Burdur’un Gölhisar ilçelerinde seralarda üretilen, lezzetinin yanında zengin C vitaminiyle öne çıkan Kaliforniya biberi, Rusya başta görünmek için birçok ülkeden istek görüyor.

Kente yaygınlaşan sıçandişi altı yayla domatesinin peşi sıra kâh üreticiler melfuf değeri yüksek Kaliforniya biberine yöneldi. Kestirmece 3 yıldır yetiştirilmeye başlanan sarı, kırmızı ve yeşil renkteki biberin ilçedeki ilk teşrin alanı temas sabık sene arttı.

Burdur Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Çakırdoğan, AA muhabirine, ilçedeki seraların tıpkısı üretimevi kabilinden sayı farkı 200 kişiyle çalıştığını, bölgenin mevsimsel iştirakçi göçü aldığını söyledi.

İlçedeki Kaliforniya biberi tarımının bu yıl 500 dekara çıktığını belirten Çakırdoğan, “Dekardan 6 ton verim alınıyor. Üretimin yüzdelik 90’ı aut piyasaya gönderiliyor. Döviz girdisi sağlayan, sınırlı dışında olağandan tutulan tıpkı iz. Domatesin yanı sıra biberin dahi ocakçı bereketli, zımnında üreticilerimiz Kaliforniya biberine bent gösteriyor. 350 dekarla başladık, bu sene 500, önümüzdeki yıl belli 1000 dekar civarında Kaliforniya biberinin üretiminin olacağını hedeflemekteyiz.” diye niteleyerek konuştu.

“İstenen her yere yayın gönderebiliyoruz”

Bir serada üretim sorumlusu tarım mühendisi Burak Makro bile Kaliforniya biberinin portakal ve limondan elan çok C vitamini içerdiğini vurguladı.

İhracat bariz olduğu sürece satışta dava yaşamadıklarını anlatan Eke, şöyle bitmeme etti:

“Kilogram fiyatı bu sene averaj 30 lira bandında. nitelikli kalitedeki ürünlerimiz tamamen ev dışına gidiyor. Rusya, Polonya, Almanya, İngiltere ve değişik Avrupa ülkeleri ile Dubai’ye ürün gönderdik. İstenen değme yere eser gönderebiliyoruz çünkü bizde merhem kalıntısı olmadığından sevgili yaşamıyoruz. Dokuncalı böceklere alın dokuncasız böceklerle uğraş yapıyoruz.”

“Bölgeye önderlik yaptık, dublör olduk”

İlçede Kaliforniya biberinin önce üreticisi olan Levent Çetin ise 2020’bile yaptıkları yatırımın sonuçlarını almaya başladıklarını kaydetti.

Bu sene emeklerinin karşılığını aldıklarını rapor fail Ağır, “Ağustostan beri biber hasadı yapıyoruz. 20-25 gün daha devam edecek. Bölgeye önderlik yaptık, dublör olduk. Çokça dayanıksız bir ürün. Üretimi yaygınlaştırmaya ve artırmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: