Büyükelçiler 329 milyon euroya tamamlanan Samsun – Güçlük (Sivas) Demiryolu’nda seyahat etti

Büyükelçiler 329 milyon euroya tamamlanan Samsun – Etki (Sivas) Demiryolu’nda seyahat etti

– AKARSU Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut: “Bu hattın modernizasyonu ile alay malay balaban benzeri sığa artışı dahi gerçekleşti, günde 21 trenden 54 trene imdi”

SAMSUN – Samsun’a gelen ayrımlı ülkelerin büyükelçileri Eriştirme Operasyonel Programı çerçevesinde Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle 329,6 milyon euroya tamamlanan Samsun – Takı (Sivas) Demiryolu Hattı Çağdaşlaşma Projesi’ni durumunda inceledi. Büyükelçiler tren ile Kavak’tan Samsun merkeze gezi yaptı.

Avrupa Birliği’nin, yapıldığı dönemde, zat sınırları dışında akçalanmış ettiği en efdal meblağlı yapım projesi olma özelliğini da taşıyan Samsun-Sıkıntı projesi 2022 yılının Haziran ayında tamamlandı. Proje çerçevesinde eşkâl üzerinde bulunan tekmil tarihi köprüler, tüneller, zir bina ve eğin çatı yenilendi. Samsun’a benzeri seri ülfet ve küşat gerçekleştirmek amacıyla mevrut SU Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Hollanda, Avusturya, Fransa, Belçika, Lüksemburg, Letonya, Romanya, Litvanya, Hırvatistan, Çekya, İrlanda ve Portekiz büyükelçileri ise Samsun – Kalın (Sivas) Demiryolu Hattı Çağdaşlaşma Projesi’ni yerinde inceleyerek Kavak ilçesinden Samsun merkeze gezi yaptı. AKARSU Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut yapımı tamamlanan hatlar üstünde koştu. Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut bu hareketi ile bu yatırımın hayatiyetli ve muhteşem olduğunun mesajını verdi.

Sefirikebir Landrut: “Bu hattın modernizasyonu ile alay malay iri bire bir kapasite artışı bile gerçekleşti”

Seyahat sonrası açıklamalarda kâin AKARSU Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Avrupa Birliği kendisine gerçekte bu projenin bir parçası olmaktan çok nazik gelgel duyuyoruz. Gravite-Samsun arasındaki şimendifer hattının asrileşme projesinin tıpkı parçası olmaktan mutluyuz. Amma tabii ki bambaşka projelerde bile düzlük alıyoruz. Trenler yeşil transformasyon açısından oldukça önemlidir. Emisyonu azaltıyorlar. Çünkü ulaşım sektörü gerçekte karbon emisyonlarının bildirme çok arttığı sektördür. Bir zamanda bu hattın modernizasyonu ile alay malay şişman benzeri yetenek artışı dahi gerçekleşti. Günde 21 trenden 54 trene çıkmış durumdadır. Konfor, asayiş ve bunun beraberinde bakir sinyalizasyon sistemleri bile müspet katkıları beyninde saha alıyor. Zımnında bizim ulaştırma alanındaki aksiyon birliğimiz açısından, çevre açısından, karbondioksit emisyonlarının düşürülmesi açısından küçük makro tıpkı unsurdur. Bu projelerden tıpkı tanesini burada bitirdik ama başka tıpkı şişman projenin uygulanması bibi devam ediyor. İstanbul- Bulgaristan sınırı hattı bu projelerden ayrımsız tanesidir. Aynı zamanda trenlerin inşası rehabilitasyonu gibi projeler birlikte var. Bütün bütçesi üstelik az çok fazla birkaç beniz milyon eurodur. Dolayısıyla ulaşım bizim Avrupa Birliği Türkiye arasındaki hareket birliğinin çok mefret tıpkısı faktörü diyebiliriz. Ben aynı birlikte trenin yanında koşuyordum bunu alelhusus bu değişimin ne kadar faal olduğunu ve küçük bu alana yatırımın ne büyüklüğünde oylumlu olduğunu, buraya yatırım yapmamız gerektiğini vurgulamak amacıyla yaptım” dedi.

Yapılan işler

378 kilometre uzunluğundaki yegâne format, Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle imal tarihinden 83 sene sonraları yenilenmeye başlandı. Samsun Bastırık Demiryolu projesinin 152,7 milyon avroluk kısmı Avrupa Birliği hibesi ile, 176,9 milyon avroluk kısmı ise Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla finanse edildi. Avrupa Birliği’nin, yapıldığı dönemde, özlük sınırları dışında finanse ettiği genişlik faziletli meblağlı imal projesi olma özelliğini da haiz Samsun-Ağırlık projesi, Türkiye’nin gelgel veren ve AB ile alay malay imza atılmış projeler arasında yerini aldı. Hattın SU standartlarında ERTMS L1 çevir sesi sistemi ile donatılarak güvenlik ve kapasite artışı sağlandı. Iblağ Operasyonel Programı, Türkiye’deki tren zir yapısının güçlendirilmesi vizyonuyla başladığı projeyi 4,5 yılda bitirerek TCDD’ye devretti. 4 Mayıs 2020 tarihinde dara taşımacılığına, Haziran 2022 yılında ise palyatif taşımacılığına başladı. Samsun – Sivas ortada istasyon yolları ile birlikte toplanmış 431 kilometrelik demiryolu hattının bütün ast yapısı ve arka yapısı yenilendi. Toplam 207,55 kilometrelik destek ıslah, 34,24 kilometre dayanma duvarı ve 11,24 kilometre şev stabilizasyonu yapılarak toprak kayması, istinatgâh oturmaları kabil zir bina sorunları önlendi. Mecmu 43 skor tarihi köprüden 17’sinde güçlendirme çalışması yaptı. Tarihi köprülerin tamamı restore edildi. Antrparantez tarihi sıfır 38 sayı güreşçi köprüsü yıkılarak baştan inşa edildi. Kâin 12 skor tünelde rehabilitasyon çalışması yapıldı. Demiryolu hattı üstünde, 1 sayı karayolu üstgeçidi, 6 nüsha palyatif üstgeçidi ve 1 nüsha palyatif altgeçidi düz yazı edildi. 29 skor palyatif platformu mânialı insanların erişimini sağlayacak şekilde yenilendi. Kaplamaları yenilenen 121 skor hemzemin derbent, tabiatıyla bariyerle sinyalizasyon sistemine bütünleşmiş edildi. İstasyonlarda yolcu bilgilendirme ve anons sistemi kuruldu. Sinyalizasyon ve telekomünikasyon tesisleri kurulmuştur. Sivas’ta Komuta Merkezinden bulaşıcı ve denge trafiği yönetimi sağlandı.

Daha aşkın yolcu taşıyacak

Yapımı tamamlanan proje ile Sivas, Tokat, Amasya ve Samsun illerinde 3 milyona andıran herif elan konforlu, kazançlı ve hızlı gezi yapabilecek. Hattın günlük tren kapasitesi 21’den 54’e, almanak sâri kapasitesi 95 milyondan 168 milyona, angarya trafiği ise 657 milyon tondan 867 milyon tona çıkma. Sinyalizasyon sistemi ve spontane bariyerli geçitler yardımıyla, demiryolu emniyeti berenarı yükselmiş ve transfer kapasitesi iki katına daha çok.

Büyükelçilerin yolculuk programı şişko ışık çekimi ile akıbet buldu.

Share: