Büyüklük korumasındaki 312 zinde bu sene üniversiteli oldu

Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) giren, Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının bakım ve koruması altındaki 742 öğrenciden 312’si üniversiteye yerleşti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının toplumsal bakım modellerinden yararlanan ve YKS’ye giren 742 gençten 312’si üniversiteli oldu.

Açıklamada görüşlerine yer sunulan Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Kükremek Yanık, öğrencileri kutlama ederek, başarılarının devamını diledi.

Devlet korumasındaki gençlere mütehammil haddinden fazla imkan sağlandığını belirten Üzüntülü, şunları kaydetti:

“Çocuklarımızı bugüne büyüklüğünde olduğu kadar öğrenim hayatları boyunca birlikte destekleyeceğiz. Bakanlığımızca yükseköğretime devam fail gençlerimize muhtelif imkanlar sunuyoruz. Halihazırda hep 516 darülfünun öğrencimize desteğimiz sürüyor. Bu yıl yerleşen 312 öğrencimizle birlikte mecmu 828 öğrencimizi destekleyeceğiz. Rehberlik ve danışmanlık hizmetimizin birlikte öğrencilerimizin giysi, aşındırmak, muvasala kabil hayat giderlerini karşılıyoruz. Yeğleme eden gençlerimizin tamamı Güven ve Yurtlar Kurumuna kapalı yurtlardan ücretsiz yararlanmaktadır. Çıkışlı olduktan sonra da onları kamu kurum ve kuruluşlarında öğrenimlerine akıllıca kadrolarda istihdam ediyoruz. Gençlerimizin öğrenimlerine bitmeme edecekleri illerde onlar için müşavir görevlendireceğiz.”

Öğrencilerden 148’i lisans, 164’ü yöre lisans bölümlerine taşıt hakkı elde etti

YKS’dahi aldıkları yüksek puanlarla dikkati çekici Mevlüt Enes Türkoğlu 9 Eylül Üniversitesi Tababet Fakültesi, Recep Duygusal Özyeğin Üniversitesi İletişim ve Tasarımı bölümünü kazanırken, 13 mektepli mühendislik, 12 mektepli de siyasa bilimi ve amme idaresi bölümüne kayıt hakkı kazandı.

Üniversiteye yerleşmeye hak kazanan ululuk korumasındaki 312 gençten 148’i lisans, 164’ü yöre lisans bölümlerine vasıta hakkı elde etti.

Üniversiteye yerleşen gençlerden 2’si tıp, 13’ü mühendislik, 12’si siyasa bilimi ve amme idaresi, 2’si Almanca öğretmenliği, 2’si toplumsal bilgiler öğretmenliği, 1’i çağ öğretmenliği, 1’i Türki öğretmenliği, 2’si ruhsal, 22’si toplumsal bakım, 11’i sosyoloji, 4’ü çocuk gelişimi, 2’si tanrı bilimi bölümünü kazandı.

Share: